Bizi takip edin
Bizi takip edin
Adalet Kurultayı

'Biz artık tarafımızı belli edecek gücü bulduk'



28.8.2017 13:48:20
“Adalet Yürüyüşü ile birlikte artık biz otobüste, sokakta tarafımızı belli edecek gücü bulduk kendimizde. "

Cemile Ayaz…

48 yaşında.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yalnız yaşıyor.

Anne babasını erken yaşta kaybetmiş. Bu nedenle ilkokulu bırakmış. Ancak sonraki yıllarda dışarıdan ilkokul, ortaokul ve liseyi bitirip iki yıllık meslek yüksek okulunu kazanmış.

 Okulunu da başarı ile bitirip mezun olmuş.  

 

KENDİ KARARIM İLE ÖRTÜNDÜM

11 yaşında Kuran kursuna gitmiş ve örtünmüş.

“Annem dindar bir insandı. Dindar oluşu, Atatürkçü olmasını engellemiyordu. Namazını kılacak kadar öğrensin, biz öldüğümüzde arkamızdan bir dua okusun diye beni Kuran kursuna gönderdi. O zaman bu konularda siyaset yoktu. Ben kuran kursuna gittikten sonra kendi kararım ile örtümdüm.”

Son yerel seçimlere kadar a-politik denecek bir yaşamı olduğunu söylüyor. Yerel seçimlerde ilçede çok sevilen bir ismin CHP Belediye Başkan adayı olması ile o da aktif siyasete adım atmış. Şu anda da CHP Gölyaka Kadın Kolları Başkanı.

Hem Düzce, hem de Gölyaka ilçesi AKP’nin çok güçlü olduğu merkezler. 16 Nisan referandumunda Düzce ve Gölyaka’da yüzde 70’in üzerinde evet oyu çıktı. Ancak eskiye oranla CHP de ilçede oylarını artırmış.

 

ATATÜRK’ÜN, ANNE BABAMIZ GİBİ ÜZERİMİZDE HAKKI VAR

Cemile Ayaz, konuşmasında sık sık Atatürk’e olan hayranlığını dile getiriyor.

“İlkokula giderken ve çocukken evimizde Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını öğreten, vatanını seven ve kurtuluş mücadelesinin önemini kavrayabilen bir bireyler olarak yetiştirdiler. Bu açıdan şanslı bir dönemde yetiştik. Cumhuriyetimizi, demokrasimizi , her şeyimizi çok güç şartlarda sağlayan Atatürk’tür.  Atatürk’ün bir anne baba gibi üzerimizde hakkı olduğunu, bir şeylerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

 





KELEBEKLER GİBİ YÜRÜYORDU İNSANLAR

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne de 13 gün katılan Cemile Ayaz, yürüyüş boyunca yaşadıklarını unutamıyor ve çok etkilendiğini söylüyor.

“İzmir Kemalpaşa’dan bir büyüğümüz katılmıştı. 80 yaşındaydı ve kendi başına kalkıp gelmişti. O kadar güç koşullarda yürüyordu ki…Ayakkabısı, kıyafeti yürümeye elverişli  değildi… Ama , o kadar olağanüstü bir çaba sarfediyordu ki bu çok etkileyiciydi.

Orada bir inanç yürüdü bir yürek yürüdü. İnsanlar size değse, dokunsa hemen özür diliyordu çünkü herkesin ayakları patlamıştı ve sizi incitmekten çekiniyordu. Kelebekler gibi yürüyordu insanlar. “

Peki, tesettürlü, ibadetini aksatmayan ,  çadırda yaşayan bir kadın olarak Cemime Ayaz, kamp alanında herhangi bir rahatsızlık yaşıyor mu?

 “Beni sıkıntıya sokacak herhangi bir problem yaşamadım. Adalet Yürüyüşü’nde olduğu gibi burada da insanlara hizmet veriliyor. Herhangi bir şeyimizi bir yere koyarsak kaybederiz gibi bir endişe bile yaşamıyoruz. Bütün koşullar bizler için seferber edilmiş durumda. Gece iki buçuk, üç gibi misafirlerim geldi ve ben o saatte onlara çadır ve yatacak yer bulabildim. “

AKP’ye yakın medyanın manşetlerine bakılırsa Adalet Kurultayı’nda içki içilip alem yapılıyor.

“Ben böyle bir şeye tanık olmadım. Karalama çabaları zaten vardı. Genel Başkanımız hak hukuk adalet talebi ile yola çıktığında r o zaman da çeşitli karalamalar yapılmıştı.

 

HER ŞEY GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE OLUP BİTİYOR

Cemile Ayaz, “Gölyaka küçük bir yer, her şey gözümüzün önünde olup bitiyor” diyerek çok fazla adaletsizlik yaşandığını söylüyor. Ancak onu en çok üzen, Atatürk heykelinin ilçe meydanından kaldırılmış olması.

“Park düzenlemesi nedeniyle meydandaki Atatürk heykelini söktüler. Tekrar yerine koyacaklarını söylediler. Parkta önemli bir çalışma olmadı. Atatürk heykelini de yerine koymadılar. Götürüp ara sokakta bir yere yerleştirdiler. Hükümet binasının araçlarının pak yeri olan bir mekana koydular ve yanında da çöp varilleri var. Bu bana göre ciddi anlamda bir adaletsizliktir. Bu vatanı kurtaran kişiyi kent meydanından silmeye kalkmak bence hiç  adil değil.

 

KİMSE BİZE KAPILARINI AÇMADI

CHP ilçe kadın kolları başkanı olan Cemile Ayaz, AKP’nin çok güçlü olduğu Düzce ve Gölyaka’da siyaset yapmanın zorluklarından da bahsediyor.

“Son referandumdan önce ellerimizde broşürlerle birkaç köye gitmek istedik. Köyün girişinde muhtar bizi karşıladı ve hiç kimse sizi evlerinde Kabul etmeyecek, akşam camide bütün köylüye tembihte bulunuldu dedi. Biz yine de uğraştık. Bahçe kapılarını bile açmıyorlardı. Tırmanırcasına birkaç broşürü bir yerlere bırakmaya çalıştım. Aslında insanlar bizimle görüşmek istiyorlardı ancak korkuyorlardı. Bu beni çok üzdü. Çünkü biz siyasetçi olmadan önce insanız. “





TARAFIMIZI BELLİ EDECEK GÜCÜ BULDUK

Peki, Adalet Yürüyüşü, Adalet Kurultayı… Bütün bunlar Cemile Ayaz’da ne gibi bir değişiklik yaratmış.

“Adalet Yürüyüşü ile birlikte artık biz otobüste, sokakta tarafımızı belli edecek gücü bulduk kendimizde. “

Cemile Ayaz ile söyleşimizi tamamlayıp kamp alanında turlarken çalıştayların yapıldığı çadırlarda çiftçilerin sorunları da tartışılıyor özellikle bu yıl fındık üreticilerinin  yaşadığı adaletsizlikler dile getiriliyordu…

“Ben Gölyaka’dan adalet kurultayına yalnız geldim. Fındık toplama mevsimi olduğu için  arkadaşlarımız Adalet Kurultayına gelemedi.

 

Yön Haber



İLGİLİ HABERLER