Bizi takip edin
Bizi takip edin
Adalet Yürüyüşü

Adalet Yürüyüşü'nde 20. gün...4.7.2017 08:50:53
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı tarihi Adalet Yürüyüşü'nde bugün 20. gün. Kortej saat 09.00'da İstanbul'a doğru yola çıkacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde, başlatılan "adalet yürüyüşü" yirminci gününe girdi.

Geçen günlerde 45.8 dereceye ulaşan hava sıcaklığı nedeniyle çok sayıda vatandaşın fenalaştığı korteje bugün, yağmurlu havaya rağmen binlerce kişi katıldı. 

FOTO:İHA

AÇIKLAMADAN ÖNCE ŞEHİTLİK ZİYARETİ

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 20. gününde Kocaeli'nin İzmit İlçesinde bulunan ve trafik kazasında hayatını kaybeden Türkiye'nin ilk kadın Belediye Başkanı Leyla Atakan ile İzmit'in düşman işgalinde şehit düşenlerin mezarını ziyaret etti.  İzmit Bağçeşme mezarlığına sabahın erken saatlerinde gelen Kılıçdaroğlu, şehitlerin mezarına çiçek bırakıp dua etti.

Yürüyüş öncesi açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da geçersiz sayılan mühürsüz pusula ve zarfları son anda geçerli saydığını hatırlatarak, "YSK'nın aldığı kararla referandum şaibeli hale geldi AİHM'e dilekçemizi hazırladık. İlk imzamı da atıyorum. Bugün dilekçeler gönderilecek. Ve CHP şaibeli referandum için AİHM'e başvuruyor" diye konuştu. 

 

Kılıçdaroğlu ilgili dilekçeyi imzalayarak kurmaylarına teslim etti.

09:30 Kortej, Kılıçdaroğlu’nun kısa açıklamasının ardından yürüyüşe geçti.

 

09:50 - Kılıçdaroğlu'nun yoluna güzergâh üzerindeki üst geçitten karanfil atıldı.

 
09:57 - Korteje, yaklaşık 200 kişiyle Anneler Platformu da katıldı.
 
 

10:09 - Yolun kenarında Osmanlı tuğrası bulunan bir poster ve Türk bayrağı taşıyan iki kişi, sessiz protesto gerçekleştirdi.

10:50 - Mola alanı girişinde "Rabia" işareti yapan bir grup "Recep Tayyip Erdoğan" sloganı attı. Adalet yürüyüşçüleri ise yağmur altında 'Hak, hukuk, adalet' sloganları atarak alana girdi.

 

11:00 Yürüyüş tüm hızıyla sürüyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İzmir’in dağlarından topladıkları papatyaları Genel Başkana takdim etti.

FOTO:İHA
Bandonun çaldığı İzmir Marşı, binlerce yürüyüşçüye motivasyon sağladı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu memnuniyetini ifade ederken, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Adalet Yürüyüşü’nün 20. gününde, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na İzmir’in dağlarından, Karşıyakamızdan çiçekler getirdik. Bu onurlu yürüyüşte bandomuz da bizi yalnız bırakmadı. Umutsuz olmak yok. Zincirler bir gün kırılacak, işte o zaman adalet adım adım kurulacak” dedi.
 

 Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Yazar Ayşe Kulin, Ressam Bedri Baykam, sanatçı Vedat Sakman, Heykeltraş Mehmet Aksoy, Tiyatrocu Orhan Aydın'ın da aralarında bulunduğu kalabalik bir sanatçı grubu Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Ayşe Kulin'in İstanbul'a kadar kesintisiz yÜrüyeceği öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER