Bizi takip edin
Bizi takip edin
Afrin Harekâtı

Türkiye'nin Afrin operasyonunda ikinci gün21.1.2018 08:56:17
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından dün saat 17.00'de başlayan 'Zeytin Dalı Harekatı' bugün de sürüyor...

3 YÖNDEN AFRİN'E GİRİLDİ

Böylece harekatın ilk gününde Afrin'in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden girilmiş oldu. 

ÖSO unsurları Afrin'de ilerledikleri bir bölgede bazı köylülerle bir araya gelerek güvenliklerinin sağlanacağı konusunda güvence verdi. 
Muhalifler köylülere harekatın amacının bölgeyi terör örgütü işgalinden kurtarmak olduğunu anlattı. ÖSO tarafından paylaşılan bir videoda, ÖSO komutanının köylülere, "Siz bizim dostumuz, bizim ailemizsiniz. Buraya, size uygulanan zulme son vermek için geldik. (PYD/PKK) Onlar bizim ortak düşmanımız" dediği görüldü.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÇEKİLİYOR

Afrinli köylüler de ÖSO mensuplarına birlik ve beraberlik mesajlarını iletti.  TSK ve ÖSO unsurları ilerledikleri ilk noktalarda ciddi bir direnişle karşılaşmadı. Muhalifler, Raco'nun köylerinde bazı terör örgütü mensuplarını sağ ele geçirdi. TSK uçakları da gün boyu terör örgütü mevzilerini vurdu. Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerinde örgüte ait hedeflerin bombalandığı görüldü.

TEL RIFAT DA VURULDU

PYD/PKK'nın Tel Rıfat ilçesine bağlı Malikkiye'deki terör yuvaları da Türk jetlerinin ve topçusunun hedefi oldu.

FARKLI YÖNLERDEN DE GİRİLECEK

Terör örgütü ise sivilleri doğrudan hedef almaya devam ederek Afrin'den Azez ilçesinin Kelcibrin beldesine saldırdı. Saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti.  Öte yandan Afrin'in doğu hattındaki Azez ilçesinde ÖSO güçlerinin yoğun hazırlıklar içinde olduğu görüldü. Zeytin Dalı Harekatı'nın kara unsurlarının Afrin'e yeni saldırılarla farklı yönlerden de girerek gelişmesi bekleniyor. 

ALINAN KÖY SAYISI 9'A YÜKSELDİ

Askeri kaynaklar, TSK birliklerinin Afrin içerisinde ilerledikleri mesafenin 5 kilometreyi geçtiğini ve PYD/YPG'li teröristlerinden alınan köy sayısının saat 19.30 itibariyle dokuz olduğunu açıkladı.

HAREKÂTA MİT DESTEĞİ

TSK'nın başarıyla icra ettiği 'Zeytin Dalı Harekatı'na MİT'in de büyük istihbarat desteği verdiği ortaya çıktı.

İstihbarat birimlerinin harekata katkıları özetle şöyle:

- Taktik düzeyde Elektronik ve Teknik İstihbarat desteğinin sağlanması,

- Bu kapsamda gerçekleştirilen Görüntü Analizlerinin ve kestirmesi yapılan sinyal istihbaratlarının anlık olarak sahadaki birliklere iletilmesi,

- ÖSO birliklerinin koordinasyonu ve harekata yönlendirilmesi,

- Hava saldırıları için hedef belirleme, hedef güncelleme ve imha edilen hedefin son durumu hakkında istihbarat toplama desteği,

- Afrin kent merkezinden anlık bilgi ve görüntü akışının sağlanması çalışmalarında TSK ile eşgüdüm halinde hareket edilmesi.

SDG'DE KOPUŞLAR BAŞLADI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dün gece başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu sonrasında, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nde kopuşlar yaşanmaya başlandı. Suriye'de yayın yapan Al-Masdar, SDG'nin en büyük gruplarından Ceyş'ül Suvar'ın taraf değiştirerek Türkiye destekli güçlere dahil olduğunu yazdı.

Haberde Ceyş-ül Suvar’ın SDG bünyesindeki en büyük Arap grup olarak bilindiği ve bu ayrılığın ABD destekli SDG'ye büyük bir darbe olduğu belirtildi.

TSK: 32 UÇAKLA, 45 TERÖR HEDEFİ VURULDU

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada "Zeytin Dalı Harekâtı esnasında tespit edilen terör örgütüne ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 45 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 32 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Harekât planlandığı şekilde devam etmektedir. Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir" denildi.

AKAR VE KOMUTANLAR SINIRDA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları operasyonu yerinde izlemek, bilgi almak ve askere moral vermek amacıyla sınır hattına gitti. Orgeneral Akar ve beraberindekiler devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nı izleyip harekatla ilgili ayrıntılı bilgi aldı.

NATO'DAN İLK AÇIKLAMA

Türkiye’nin istikrarsız bir bölgede bulunduğuna ve terörden belirgin şekilde acı çektiğine dikkat çekilen NATO açıklamasında, kendini savunma hakkı ön plana çıkarılırken ‘bu yapılırken orantılı ve ölçülü şekilde hareket edilmesinin’ önemine dikkat çekildi.

ERDOĞAN: ONLAR KAÇACAK MEHMETÇİK KOVALAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa'da Zeytin Dalı Harekatına ilişkin açıklamalarda bulundu. "Onlar kaçacak Mehmetçik kovalayacak" ifadelerini kullanan Erdoğan operasyonun devam ettiğini söyledi. 

HDP'yi de eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "KCK ve HDP sokağa çağırıyor, kimseyi bulamıyorlar. HDP istediği gibi at oynatamayacak bu ülkede" ifadelerini kullanarak sokağa çıkma girişimlerine müdahale edileceği uyarısında bulundu.

Erdoğan, "Yola kararlılıkla devam edeceğiz, geri adım atmayacağız. Yalnız değiliz" şeklinde konuştu.

 

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım, ‘Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, “Harekat çok seri şekilde yapılacak. Afrin’deki teröristlere yapılacak her destek bu operasyonun hedefi olur” dedi. Harekatın 4 safhada yapılacağını ve 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını belirten Başbakan Yıldırım, Afrin’de 8-10 bin civarında bir terörist varlığı olduğunu ifade etti.

Kara birliklerinin saat 11.05 itibariyle Gülbaba mevkiinden sınır ötesine giriş yaptığını duyuran Başbakan, 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını da ifade etti. Yıldırım, harekatın Soçi ve Astana sürecini etkilemeyeceğini de belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım, “Harekat çok seri şekilde yapılacaktır. Medyayı kontrollü şekilde sınır ötesine götüreceğiz. Afrin’deki teröristlere yapılacak her destek bu operasyonun hedefi olur” dedi. Özgür Suriye Ordusunun Fırat Kalkanı Harekatı'nda önemli görevler yaptığını hatırlatan Başbakan, "Şimdi de gönüllü olarak bu birliklerden gelenler de kendi ülkelerini korumada gayret gösteriyorlar" diye konuştu. 

TSK'DAN AÇIKLAMA: PLANLANDIĞI GİBİ DEVAM EDİYOR

TSK, Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı'nda son duruma ilişkin olarak bilgilendirmede bulundu.

TSK'dan yapılan son dakika Afrin'de son durum açıklaması: 

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, “Zeytin Dalı Harekâtı” 20 Ocak 2018 saat 17:00'de başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Tespit edilen hedefler, kara ateş destek vasıtaları ile ateşle taarruz edilerek etkisiz hale getirilmeye devam edilmektedir. Bu kapsamda şu ana kadar PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri tarafından kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu vb. 153 hedef ateş altına alınmış olup “Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde devam etmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

3.5 KİLOMETRE İLERLEME SAĞLANDI

Gazete Habertürk'ten Çetiner Çetin'in aktardığına göre, 3.5 kilometre ilerleme sağlanan harekatta 17 tuzaklı mayın bölgesinin temizlendiği belirtildi. 

TOP SESLERİ DUYULUYOR

Sınırda konuşlu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı birlikler de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara top atışları gerçekleştirdi. Kilis-Hatay hudut hattındaki bazı köylerden top sesleri duyuldu.

KARA HAREKATI BAŞLADI

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) destek veren ÖSO birlikleri, Afrin topraklarına girerek içerde ilerlemeye başladı. TSK tankları sahada ilerlemekte olan ÖSO güçlerine destek veriyor. Askeri kaynaklar, kırsalda ciddi bir direnişle karşılaşılmadığını ve örgüt üyelerinin köy ve kasabalara çekildiğini belirtti.

TOP ATIŞLARI GECE DE SÜRDÜ

TSK unsurları gece boyunca Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinden terör örgütü PYD/YPG hedeflerine yoğun topçu saldırıları düzenledi.

Bu arada PYD/YPG, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde ateşkes gözlem noktalarındaki TSK unsurlarını hedef almaya devam etti. Bu nedenle gözlem noktasında konuşlu TSK güçlerinin örgütün saldırılarına karşılık vermek amacıyla top atışları sürdü.

ÖSO, Suriye hükümetine ait topraklarla temas eden alan hariç Afrin bölgesini çevreleyen muhaliflerin kontrolündeki Azez ve İdlib ile Türkiye sınırındaki cephe hatlarına sevkiyatlarını gece boyunca sürdürdü.

 İLGİLİ HABERLER