Bizi takip edin
Bizi takip edin
Afrin Harekâtı

Afrin operasyonunda bugün...14.3.2018 15:10:46
Afrin kent merkezi çembere alındı. Siviller için koridor açıldı. TSK ve ÖSO birlikleri hakim tepelere konuşlandı.

Suriye'nin Afrin kentinin teröristlerden temizlenerek Türkiye sınırının güvenli hale getirilmesi için 54 gün önce başlatılan 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda TSK, Afrin'i çembere aldı. 8 köy daha teröristlerden temizlendi.

TSK, Afrin'in Kori Gul, Şadir, Çolağan, Göz, Marratah, Şatiyan, Yukarı Kaferdel ve Kuran köylerini teröristlerden temizledi.

AFRİN ÇEMBERE ALINDI

Afrin'de Mehmetçik en kritik bölgeleri terörden temizledi ve Afrin çembere alındı. Zeytin Dalı Harekâtı’nın 54’üncü gününde 5’i belde merkezi 216 nokta terör örgütünden temizlendi.

BİRLİKLER AFRİN TEPELERİNE KONUŞLANDI

Türk Silahlı Kuvvetleri zırhlı birlikleri ve özel kuvvetleri Afrin kentini gören hakim tepelerde oluşturulan üslere mevzilendi.

Afrin kırsalındaki 200’ü aşkın köy ve stratejik noktayı terörden temizleyen TSK, dün itibarıyla Afrin merkezini kuşattığını duyurmuştu. Arından kuzey, batı ve güneyden olmak üzere 3 ayrı noktadan ilerleyen TSK güçleri, Afrin’i gören hakim tepelere ulaştıktan sonra burada üslenmeye başladı. Çevresindeki köyleri de terörden arındıran TSK birlikleri, Afrin’i gören hakim noktalara zırhlı birlikleri ile üs kurdu. İş makineleri ile yapılan düzenlemenin ardından buraya konuşlandırılan tank ve obüslerin namluları Afrin’e çevrildi. Afrin’i gören tepelerdeki siperlere yerleştirilen zırhlı birliklerin yanı sıra TSK’nın özel kuvvetleri ile meskun mahal operasyonuna katılacak birliklerin özel kuvvetleri de aynı bölgede konuşlandı.

Afrin’i havadan ve karadan saniye saniye izleyen TSK birlikleri, olası saldırı girişimine karşı da bölgede eli tetikte görev yapıyor.

ERDOĞAN: AKŞAMA KADAR AFRİN DÜŞER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 46. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşuyor. Erdoğan, "Afrin temenni ederim ki akşama kadar düşmüş olur" dedi.

Erdoğan, "Bugün buraya gelirken Afrin'deki ne kadar terörist etkisiz hale getirildi diye son rakamları alayım istedim, 3444 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin'e biraz daha yaklaştık. Temenni ederim ki akşama kadar Afrin tamamen düşmüş olur. Tabii işimiz kolay değil. Batı gibi sivilleri öldürmüyoruz. Ruanda'da Libya'da on binleri yüz binleri öldürdüler. Önce bunların hesabını versinler. Irak'ta on binleri yüz binleri öldürenler bunun hesabını versinler. Türkiye sivilleri öldürmeyi hedef alsaydı, Afrin şu anda çoktan bitmişti" ifadelerini kullandı.İLGİLİ HABERLER