Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Bilgisayar başında fazla kalmak öldürüyor12.10.2017 16:17:14
Bilgisayar başında ve uçak, otobüs yolculuklarında fazla zaman geçirenlerde görülen tromboz, dünyada yılda 3 milyon, Türkiye'de ise 30 bin kişinin hayatına mal oluyor.

Avrupa’da giderek dikkat çeken ölüm nedenleri arasında gösterilen tromboz, ani damarda oluşan pıhtı nedeniyle kan akışının engellenmesi durumu. Tromboz, meme ve akciğer kanserlerinden ölenlerin toplamından fazla ölüme sebep oluyor.

Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği’yle Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği, ülkemizde de artık önemli ölüm nedenleri arasında yer alan bu soruna karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla bir proje gerçekleştiriyor.

13 Ekim Dünya Tromboz Günü’nde başlayacak ve Pıhtı küçük, riski büyük” adı verilen bu projeye Cem Yılmaz, Zülfü Livaneli, Bennu Yıldırımlar, Zihni Göktay, Metin Arolat, Ebru Cündübeyoğlu, Nejat Yavaşoğulları gibi ünlü isimler de destek veriyor.

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rüçhan Akar, Projenin İstanbul’da yapılan tanıtım toplantısında konuşarak pıhtılaşmanın aslında vücudun kanamaya karşı bir savunması olduğunu ancak damar tıkayacak boyuta geldiğinde ölüme yol açtığını söyledi. Kalp ve beyin damarlarındaki tıkanıklara değinen Prof. Akar, özellikle toplardamarlardaki pıhtı ve tıkanıkların ciddi sonuçlar doğurduğunu belirtti. 

Derin Ven Trombozu (DVT) olarak adlandırılan durum, her yaşta görülüyor, ancak risk 60 yaşından sonra katlanıyor. Sigara, obezite, ailesel yatkınlık, hamilelik, bebek emzirme, doğum kontrol hapı kullanmak, majör cerrahi girişimler tromboz açısından risk faktörleri. 

Ancak risk seviyesini en üst sıralara taşıyan etkenlerin başında hareketsizlik geliyor. Uzun süren uçak ve otobüs yolculukları ile bilgisayar başında geçirilen uzun saatler insanları tromboza en yakın aday durumuna getiriyor. Bu nedenle tromboz, haberlere sıkça yansıyan, “Bilgisayar başında ölüm” vakalarının en önemli sorumluları arasında yer alıyor. İLGİLİ HABERLER