Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Esad'dan Batılı gazeteciye ders...12.2.2017 21:36:25
Suriye'yi ziyaret eden Belçika delegasyonundan bir gazeteci, Devlet Başkanı Beşar Esad'a bu güne kadar sorulmuş en anlamsız soruları sormayı başardı. Esad'ın cevapları ise kendini dev aynasında gören Avrupa'ya gerçek çapını hatırlatır nitelikteydi

Geçtiğimiz günlerde Belçikalı politikacı Filip Dewinter başkanlığındaki bir parlamento delegasyonu Suriye'yi ziyaret ederek, Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Basın mensuplarına geziyle ilgili açıklamalar yapan Dewinter, yol üzerinde El Jamia Hastanesi'ni ziyaret ettiklerini ve başhekimle bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Bizlere ilaç ve tıbbi cihazlar konusunda çok büyük sıkıntılar olduğunu söyledi. Cihazların önemli bir kısmı çalışmıyor ve Suriye'ye uygulanan ambargodan dolayı yedek parçalarını satın almak neredeyse imkansız. AB, o ürünlere erişimlerini engellediği için ilaç ve diğer tıbbi araç-gereç ve malzemeleri alamıyorlar" dedi.

Dewinter ayrıca, "Ana akım medyamızdan Esad'ın bir kalp krizi geçirdiğini duyduk. Görüşmemiz 1,5 saatten fazla sürdü ve kendisi gayet sağlıklı duruyordu. Şu an fazlasıyla eminim ki; okuduğumuz bir yalan haberdi" dedi.

Dewinter'ın itiraf niteliğinde açıklamalarına karşın, delegasyon içerisinde yer alan VRT televizyonundan Jens Franssen'in Beşar Esad'a sorduğu sorular izleyenleri çileden çıkardı. Franssen'in, Avrupanın dünyanın geri kalan kısmına dair bakışını ortaya koyan mesnetsiz sorularına karşı Esad'ın verdiği cevaplar, dünya basınının gündemine oturmayı başardı.

 

İngilizce ve Arapça bilmeyenler için o sorular ve Esad'ın verdiği ders niteliğinde cevaplar:

'ORTADA IŞİD'E KARŞI YAPILMIŞ BİR OPERASYON YOK'

Jens Franssen: Şu anda Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan Belçika'ya ait 6 jet bulunmakta. Belçika hükümetine bu katkı için minnettar mısınız?

Beşar Esad: Samimi konuşacağım. Şayet, IŞİD'e karşı mücadeleye yapılan katkılardan konuşacaksak, aslında ortada IŞİD'e karşı yapılmış bir operasyon falan yok. Bu kozmetik (yüzeysel) bir operasyon. Şayet IŞİD'e karşı oluşturulan ABD ittifakından bahsedecek olursak, o da güvenilmez bir ittifaktır. Zira IŞİD bu operasyonlar süresince alanını daha da genişletti. Bu operasyon aynı zamanda yasadışı bir operasyon çünkü Suriye'nin meşru hükütmetine danışılmadan ve izni alınmadan yürütüldü. Dahası, operasyon egemenliğimizi ihlal etmektedir. Üçüncüsü, [bu operasyon] tek bir Suriye vatandaşının dahi IŞİD tarafından öldürülmesini engellemedi. Bu durumda neye karşı minnettar olacağız? Samimi olmak gerekirse, hayır.

'ILIMLILAR ETKİKETİ ALTINDA TERÖRİSTLERİ DESTEKLEDİLER'

AB'nin ve hatta NATO'nun Suriye'yi yeniden inşa etmek konusunda iyi bir rol oynayabileceğine inanıyor musunuz?

Bir yandan Suriye'yi tahrip ederken, diğer yandan yeniden inşa etmek gibi bir rol oynayamazsınız. Çünkü AB, Suriye'de başından beri gerek 'insancıllar' gerekse de 'ılımlılar' gibi etiketler altında teröristlere destek veriyor. Başından bu yana IŞİD ve Nusra Cephesi gibi örgütleri destekliyorlar. Diyeceğim şu ki; hem yıkma, hem de inşa etme rolünü aynı anda oynayamazlar. Öncelikle Suriye'nin egemenliğine ilişkin net bir tutum almalılar, teröristleri desteklemeyi bırakmalılar. Suriye ancak bu durumda sözü edilen ülkelerin bir rol oynamasını kabul edebilir. Fakat bu sırada, bu soruyu hangi Suriyeliye sorarsanız alacağınız cevap, "bu ülkeler, ülkemizi tahrip eden insanları desteklediler, burada olmalarını istemiyoruz" olacaktır.

AB, ABD'NİN KUKLASI...

Belçika'nın Suriye'de bir rol oynayabileceğini düşünüyor musunuz?

(Yüzünde küçümser bir ifadeyle) İzin verirseniz genel olarak Avrupa'nın durumuyla ilgili konuşmak isterim... Bu bölgedeki bir çok insan Avrupalıların politik olarak var olmadıklarını düşünüyor. AB, sadece ustası ABD'nin izlerini takip ediyor. Soru aslında ABD ile ilgili olmalı zira Avrupa onu takip eder ve isteklerini uygular. AB ülkeleri bağımsız ülkeler değil ve Belçika'da AB'nin bir parçası.

Belçika Parlemento delegasyonundan Bay Dewinter ve Carcaci ziyaretinize geldiler. Onları dostlarınız olarak görüyor musunuz?

Bu ziyaretlerle ilgili en önemli nokta dostluk ziyaretleri olmamalarıdır. Bir politikacı olarak Suriye'ye dost ziyaretine değil neler olduğuna bakmak için gelirsiniz.

Onları politik müttefikler olarak görüyor musunuz?

Hayır, onlar benim müttefiklerim değiller. Buraya bunun için değil ne olup bittiğini görmek için geldiler. Onlar Belçika halkının müttefikleri. Buraya geldiler çünkü diğer tüm AB hükümetleri gibi Belçika hükümeti de kör. Suriye ile hiç bir seviyede ilişkileri yok. Dolayısıyla burada bir rol falan oynayamazlar. Ben Suriye krizindeki oyunculardan biriyim. Benimle görüşüp bakış açım hakkında fikir sahibi olmak istemeleri çok doğal.

Kaynak: AydınlıkİLGİLİ HABERLER