Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Kıbrıs müzakerelerinde kriz: Kapıyı çaptı, gitti...16.02.2017 15:14:27
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Rum lider kapıyı vurup görüşmeyi terk etti

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis bugün yeniden bir araya geldi. 

Görüşme ara bölgede BM tesislerinde yapıldı. Liderlerin bugünkü görüşmede, Rum Meclisinin Enosis plebisitinin okullarda anılması kararını ele aldılar. 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığına dönüşünde yaptığı açıklamada, Rum Lider Anastasiadise, Rum Meclisinin Enosis plebisitinin okullarda anılması kararının yarattığı sıkıntıyı, talihsizliği izah etmeye çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Liderin kendilerini dinlemek yerine 5 sayfalık bir metin ile toplantıya geldiğini, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eidenin konuyu toparlayan bir konuşma yaparken Rum Liderin Anastasidisin öfkeyle söyleyecek bir şeyim yok diyerek kapıyı vurarak toplantıyı terk ettiğini söyledi. 

Akıncı bu davranışın saygı çerçevesinin çok dışında bir davranış olduğunu söyleyerek, Rum Lider Anastasiadis in bu davranışına musamaha göstermeyeceklerini söyledi.

ANASTASİADİS AÇIKLAMA YAPTI

Enosis krizi sonrası müzakere masasını terk eden Rum lider Anastasiadis, “Akıncı’yı masaya çağırıyorum, koşulsuz olarak masaya dönmeli. Türk lideri diyaloğun devamı ve iki toplumun ortak çıkarları için ciddiyetle davranmaya davet ederim” şeklinde konuştu.

“Toplantıyı ben değil sebepsiz yere Akıncı terketti”

BM temsilcisi Eide’nin Enosis kararının yanlış olduğunu belirterek Türk tarafının haklı olduğunu söylemesi üzerine öfkelenen Rum lider Anastasiadis'in “söyleyecek bir şey yok” diye kapıyı vurup sigara içmeye gittiği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamaları üzerine konuşan Anastasiadis, “Basından duydum Akıncı masadan kaçtığımı söylüyormuş. Oysa gerçek olan kendisinin hiç sebepsiz yere izahatsız masadan kaçmış oluşudur” iddasında bulundu.

Nikos Anastasiadis’in açıklaması şu şekilde:

“Akıncı, Enosis oylaması konusunda kamuoyuna söylediklerinin aynısını bize de tekrarlamıştır. Ben de kendisine Kıbrıs Türk toplumunun endişelerini anladığımı izah ettim."

"Kendisine dedim ki hedeflediğimiz çözüm ne Enosis'tir ne de Taksim. BM Güvenlik Konseyi ve bizim Ulusal Konsey kararlarımız bağlamında bir çözümdür"

"Kıbrıs Türk toplumunca yanlış anlaşılmış bazı hususlara dikkat çektim, vardığımız ilerlemenin önemine vurgu yaptım, diyaloğun devam etmesi gerektiğinin altını çizdim. Özlü görüşmelerin anlaşıldığı şekilde devam etmesi gerektiğini söyledim."

"Türkiye'nin dayattığı ne de tüm Kıbrıs halkının çıkarlarına uymayacak bir çözüme karşı olduğumuzu söyledim. Bir kez daha belirtmek isterim, durumun Türkiye ve Kıbrıs Türk liderlerince kendi çıkarları uğruna saptırılmasından rahatsızlık duyuyorum."

"Kıbrıs Türk liderini derhal diyaloğun devamı ve iki toplumun ortak çıkarları için ciddiyetle davranmaya davet ederim."İLGİLİ HABERLER