Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Türkiye-Rusya arasında stratejik ortaklık10.3.2017 18:46:30
Moskova'ya günü birlik bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'le Kremlin'de bir araya geldi. Yapılan görüşmelerin ardından Putin ve Erdoğan'ın ortak basın toplantısı başladı.

Uzun yıllar Türkiye'nin ABD'nin stratejik ortağı olduğu söyleniyordu. Ancak son yıllarda Türkiye ile ABD arasında büyük sorunlar patlak verirken özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye ile Rusya arasındaki ilişki hızla stratejik ortaklığa doğru gidiyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Moskova'da önemli bir görüşme yaptı. 

Putin ile Erdoğan düzenledikleri ortak basın toplantısında iki ülke arasında önemli  anlaşmaların yapıldığını açıkladılar. 

PUTİN: GELECEĞE DÖNÜK HEDEFLER, PLANLAR BELİRLEDİK

Basın toplantısında ilk olarak ev sahibi Putin konuştu. Putin'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

* Geleceğe dönük hedefler, planlar belirledik.

* Türkiye en önemli partnerlerimizden bir tanesi. Rusya ve Türkiye çok yönlü ortaklık yoluna geri döndü. Rusya Türkiye'yi en önemli ortaklarından biri olarak görüyor ve siyasal diyaloğu en üst düzeyde geliştirmek istiyor.

* Yeni ortak yatırım fonu kuruyoruz.

* Akkuyu projesi devam ediyor. Nükleer santral ve Türk Akımı çevre dostu projeler.

* Milli para birimlerinde ticareti görüştük.

* Gelecek ÜDİK toplantısını İstanbul'da yapacağız. Davetleri için teşekkür ediyoruz.

İSTİHBARAT BİRİMLERİNİN İŞBİRLİĞİNİ TAKDİR EDİYORUZ

Türkiye ile Rusya arasındaki istihbarat paylaşımıyla ilgili soruya yanıt veren Putin, Suriye'de ateşkesin bu sayede sağlandığı söyledi. Putin, "Rusya ve Türkiye'nin askeri yetkilileri ve istihbarat servisleri arasındaki işbirliğine çok önem veriyoruz. Bu, nadir rastlanan türden bir işbirliği. Rusya, Türkiye ile terörle mücadele için istihbarat servisleri üzerinden işbirliğini genişletmeyi istiyor" dedi.

Putin, "Türk meslektaşlarımızla, askerlerimiz ve istihbarat teşkilatlarımız kanalıyla ortak bir biçimde çalışarak, başta IŞİD olmak üzere terörist gruplarla mücadelede aktif olarak işbirliği yapmaya devam etme konusunda anlaştık" diye de ekledi.

İŞ VİZESİNE YÖNELİK YASAKLAMA KALDIRILACAK

Türk vatandaşlarına yönelik iş vizesi kısıtlamanın kaldırılması kararı alındığını açıklayan Putin, "Rusya'da inşaat alanında Türklerin çalışması için getirilen yasak yakın zamanda kaldırılacak" dedi.

Erdoğan ise bu soruya verdiği yanıttı, iki ülkenin askeri birliğinin yoğun şekilde sürdüğünü belirtti. "Suriye'de askeri adımlarda her türlü askeri işbirliği var" diyen Erdoğan, insani yardımlar konusunda da bu işbirliğini devam ettirmede kararlı olduklarını kaydetti.

Bu arada Erdoğan, sabah saatlerinde Büyükçekmece'de yaşanan helikopter kazasında hayatını kaybeden Rus vatandaşları için baş sağlığı diledi.

ERDOĞAN: KÖKLÜ VE ÖZEL İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEDE KARARLIYIZ

Putin'in ardından söz alan Erdoğan ise şunları söyledi:

* Köklü ve özel ilişkilerimizi geliştirmede kararlıyız.

* Maalesef 2015 yılı sonunda bizler derinden yaralayan bir hadise sebebiyle çok zaman kaybettik.

* Siyasi düzeydeki diyalog ekonomi alanında da olmalı.

'TURİZM ALANINDA REKORA İMZA ATMAK İSTİYORUZ'

* Turizm alanında rekora imza atmak istiyoruz. Ben buradan Rus dostlarımızı ülkeme davet ediyorum.

* Rusya'nın ekonomik ilişkiler konusunda kısıtlamaları tamamen kaldırmasını bekliyoruz.

* Milli paralarla ticaretin artmasını istiyoruz.

* Bugün imzaladığımız anlaşmalarla güçlü bir irade ortaya koyduk. Türk- Rus Ortak Yatırım Fonu'nun 1 milyar dolar sermaye ile kurulması atılmış ciddi bir adımdır.

* Suriye konusu üzerinden hassasiyetle durduk. Karadeniz Ekonomik İşbirliği üzerinde hassasiyetle durduk. Karabağ konusu üzerinde durduk.

* Suriye'de insani yardım konusunda işbirliği yapacağız.

* Astana süreci başarılı geçti.

* Terör örgütlerinin ikili ilişkilerimizi zehirlemesine izin vermeyeceğiz.. Bütün konularda hemfikir olmasak da iletişim kanallarını açık tuttuk, tutmaya devam edeceğiz.

IRAK VE SURİYE'NİN PARÇALANMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Türkiye'nin Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu belirten Erdoğan, "Bunların parçalanmasına tahammülümüz yok" dedi.

Fırat Kalkanı harekatında El Bab'dan sonraki hedef olarak belirlenen Menbiç'le ilgili de konuşan Erdoğan, "Koalisyon güçleriyle işbirliği istiyoruz ifadelerini kullandı.

PUTİN'İ DÜNYA PETROL KONGRESİ'NE DAVET ETTİ

Erdoğan, Putin'i İstanbul'da 9-13 Temmuz'da düzenlenecek 22. Dünya Petrol Kongresi'ne davet etti.

İLGİLİ HABERLER