Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Raul Castro'nun kızı: Babamın yerine geçecek kişi Kübalıları şaşırtabilir4.5.2017 13:43:54
Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun kızı Mariela Castro babasının yerine geçecek ismin Kübalıları 'şaşırtabileceğini' söyledi. Castro'dan sonra görevi devralabilecek adaylar arasında Başkan Yardımcısı Miguel Diaz-Canel ile Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez'in adları geçiyor.

Küba'da Castro ailesinin önde gelen isimlerinden Mariela Castro açıklamasını başkent Havana'daki bir etkinlikte yaptı.

 Küba'yı yaklaşık 50 yıl boyunca yöneten Fidel Castro'nun kardeşi olan Raul Castro şubat ayında devlet başkanlığı görevinden istifa etmeyi planladığını duyurmuştu.

Uluslararası ve yerel gözlemciler 57 yaşındaki Başkan Yardımcısı Miguel Diaz-Canel'in Küba devlet başkanlığı görevine getirileceğini bekliyor ancak Mariela, yaptığı açıklamada, babasından sonra sürpriz bir ismin bu göreve gelebileceğini ileri sürdü.

'HER ZAMAN SÜRPRİZLER VARDIR'

Mariela, "Bazen sadece bir yöne doğru ilerlerken aniden etrafa göz gezdirir ve 'Ne kadar enteresan, ben bu kişiye dikkat etmemiştim' dersiniz. Her zaman sürprizler vardır" ifadesini kullandı.

 Eşcinsel hakları aktivisti olan ve aynı zamanda Cinsellik Eğitim Merkezi'nin (CENESEX) başkanlığını yapan Mariela aynı zamanda Küba Halk Güçleri Ulusal Meclisi'nin de üyesi.

Raul Castro'dan sonra görevi devralacak kişi, Küba Komünist Partisi Kongresi'nde belirlenecek.

Raul Castro'dan sonra devlet başkanlığı adayları arasında Başkan Yardımcısı Diaz-Canel'in yanı sıra 8 yıldır Küba Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Bruno Rodriguez'in de  adı geçiyor.İLGİLİ HABERLER