Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Dün Şili, bugün Venezuela!5.5.2017 19:06:13
Şili'deki karşı devrim süreci ile Venezuela'daki karşı devrimci kalkışmayı karşılaştıran bu haber, ABD ve işbirlikçilerin sürecin nasıl işlettiğini gayet net açıklıyor


Sol Portal'dan Aytek Soner Alpan ve Turgut Yıldız, TeleSUR'un hazırladığı ve Şili'deki karşı devrim süreci ile Venezuela'daki karşı devrimci kalkışmayı karşılaştıran "7 hamlede devrim nasıl boğulur?" başlıklı infografiği okurlarla paylaştı.

İşte o çalışma

#1 BİR MUHALEFET ÖRGÜTLE VE FONLA

ABD, muhalif partileri, Patria y Libertad (Vatan ve Özgürlük) Cephesi gibi faşist yapıları yahut kukla sınıf örgütlerini doğrudan Şili'deki sosyalist hükümete karşı örgütledi.  

Vatan ve Özgürlük Cephesi'nin "müfreze"leri… Vatan ve Özgürlük'ün hem ABD hem de Şilili patron örgütleri tarafından fonlandığı sonraki yıllarda belgeleriyle ispatlandı.
 

1972

Vatan ve Özgürlük Cephesi'nin aynı adlı yayınının ilk sayısı kapağı : "Kesin: Şili Marksist Olmayacak!"

#2 EKONOMİYİ BAĞIRT

ABD, gizli direktiflerle Şili'ye yatırım ve kredileri durdurdu. Yandaş sendikalar ve patron örgütleri aracılığıyla grevler örgütledi. Kıtlıklar olağan hale geldi. Soğuk Savaş'ta ve sonrasında ABD dış politikasının mimarlarından Kissenger bu yönteme "ekonomiyi bağırtmak" adını vermişti.

 
ABD destekli muhalefetin sesi ve ülkenin en büyük gazetesi El Mercurio: "Grevler ülkeyi felç etti"
 
Demokratik Alman Cumhuriyeti'nden Cesar Olhagaray imzasını taşıyan bu afişte ABD emperyalizmi orduları yanında ITT, Coca Cola gibi şirketler, kola gibi "kültürel" ürünler aracılığıyla da Şili'ye saldırıyor.
 
 
El Mercurio bu sefer bilinçli yaratılan kuyrukları manşetine taşımış
 

#3 DİPLOMATİK OLARAK İZOLE ET

Küba örneğinde olduğu gibi, ABD, Şili'yi de uluslararası arenada, özellikle de Amerikan Devletleri Örgütü'nde yalnızlaştırmaya çalıştı.

ABD'nin Güney Amerika'ya dönük saldırgan tavrı  dün olduğu gibi bugün de sürüyor
 

#4 MEDYA ELİYLE PSİKOLOJİK HARBİ YÜKSELT

Yandaş medya kuruluşları aracılığıyla Şilililer Allende hükümetine dair yalan yanlış söylentiler ve olumsuz bilgilerle adeta bombalandı. CIA bu yönteme psikolojik savaş adını vermekte.

 

"Babam Nerede?"

"Komünist ülkelerde erkekler ya öldürülüyor ya da toplama kamplarına götürülüyor."

 

"Rusların Latin Amerika'ya sızışı"

"Allende'nin Saldırgan konuşması"
 

Polise Suikast

"Polis sosyalistleri suçluyor"

TIME - 1970

Time dergisinin 19 Ekim 1970 tarihli sayısının kapağı: Amerikalar'daki Marksist Tehdit - Şili'nin Salvador Allendesi

 

TIME - 1973

Time dergisinin Allende devrildikten sonraki 24 Eylül 1973 tarihli sayısı

PATRIA Y LIBERTAD

Vatan ve Özgürlük'ün yayınında sürekli askeri müdahale için çağrı yapılıyordu.

#5 KURUMSAL KRİZ YARAT

ABD güdümlü muhalefet kontrolündeki meclis ve senato tarafından Allende, anayasaya aykırı hareket etmekle suçlandı ve bir anayasal kriz ortaya çıktı. Ekonomiyi düzeltmek için atılan adımlar bu kurumlar tarafından savuşturuldu.
 
 
 
İşçiler Allende'nin seçilmesinin birinci yıl dönümünü kutluyor.
 
 

"Allende! Halk seni savunuyor!"

 
Unidad Popular taraftarları

#6 ULUSLARARASI MÜDAHALE ÇAĞRISI YAP VEYA YAPTIR

Hükümet karşıtı protestolar son hız sürdü. Allende Hükümeti tamamen kilitlenmişti ve yaratılan ekonomik kriz durumu iyiden iyiye kötüleştiriyordu. Yandaş medya ve ABD, uluslararası müdahale için çağrılar yapmaya başladı.

Şili'de gösterilerde kadınlar Allende'nin istifası için beyaz mendil sallıyor ve uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunuyorlar.

Darbenin başındaki isim olan Pinochet ABD dış politikasının en etkili ismi Kissenger ile

#7 HER NE SURETLE OLURSA OLSUN DEVİR

Sosyalist hükümeti destekleyen tabanı küçültmesi ve demoralize etmesi umulan bu adımlar işe yaramadığında, hükümeti devirmek ve destekçilerini bastırmak için askeri bir darbe örgütlendi.

 
El Mercurio amacına ulaşmanın mutluluğuyla darbe sonrası şu manşeti atar: "Askeri cunta ülkede yönetime el koydu"
 

Pinochet yönetime el koyduktan sonra cuntanın diğer üyeleri ile

 

Darbenin ardından Washington Post: "Şili'deki darbede Allende öldü"

Allende'nin darbe esnasında çekilen ve bilinen son fotoğrafı

#1 BİR MUHALEFET ÖRGÜTLE VE FONLA

On milyonlarca dolar tutarındaki fonlar Ulusal Demokrasi Vakfı (NED), ABD Uluslararası Kalkınma Yardımları Ajansı (USAID) ve diğer ABD kökenli örgütlenmeler tarafından muhalif partilere ve hareketlere aktarıldı. Böyle örgütlenmeler kuruldu.

ABD, Venezuela hükümetini istikrarsızlaştırmak adına 2015'te 4,2 milyon dolar pompaladı

 

Karikatür sanatçısı Latuff, bugün hala muhalefetin vitrin adayı olan Henrique Capriles'i 2013 yılında böyle resmetmişti.

 
 
2015 yılındaki gösterilerde yüzünü ABD bayrağı ile kapatan bir protestocu
 

#2 EKONOMİYİ BAĞIRT

Venezuela'nın uluslararası kredilere erişimi kısıtlandı. ABD'deki hesapları kapatıldı. Sabotajlar ve grevlerle üretim yavaşlatıldı. Yatırımlar durma noktasına geldi. İstifçilik ve karaborsacılıkla halkın ürünlere erişimi engellendi. Kıtlıklar olağan hale getirildi.

 
 
Tarafsız ekonomik analizlerin gösterdiği üzere Venezuela'daki mevcut gıda krizi temel gıda üreten şirketlerin üretim yapmayı reddetmesi ve bu şirketlerin ithalat esnasında kur manipülasyonu yapmalarından kaynaklanıyor. Buna ek olarak karaborsacılık oldukça yaygın.
 
 
 

Venezuela'ya ABD'nin sistematik olarak ekonomik sabotajı teşvik ettiği ve bu faaliyetleri yönlendirdiği ortaya çıktı. Hillary Clinton'un emaillerinde de bu sabotajlara dair kanıtlar çıktı.

#3 DİPLOMATİK OLARAK İZOLE ET

ABD bölgesel müttefikleriyle birlik olarak Venezuela'yı yalnızlaştırmaya çalıştı, çalışıyor. Muhalefetin girişimleri neticesinde Amerikan Devletleri Örgütü'nün Venezuela'ya karşı yaptırım uygulaması sağlandı.

Emperyalizme Karşı

Zor şartlara ve artan basınca rağmen Venezuelalılar memleketlerine sahip çıkmayı sürdürüyor

#4 MEDYA ELİYLE PSİKOLOJİK HARBİ YÜKSELT

Hemen hemen tamamı muhalif sermaye odaklarına ait olan Venezuelalı özel medya kuruluşları ve uluslararası medya tekelleri eliyle ülkede olan bitenler ve gerçekler muhalefet yanlısı bir biçimde çarpıtılarak ülke ve dünya kamuoyuna sunuldu.Seçilmiş hükümet, diktatörlük olarak lanse edildi.

İspanya da yayımlanan sermaye yanlısı gazeteler de Venezuela manşetleri ile çıkıyor. Venezuela'nın Bolivarcı devlet başkanına karşı yürütülen medya savaşının onlar da bir parçası. Venezuela medyası ise ağırlıklı olarak muhalifleri destekliyor

 
New York Post Chavez'in ardından küfürlü bir manşet yapmış, Chavez'i "Venezuela Kabadayısı" olarak tarif etmişti

#5 KURUMSAL KRİZ YARAT

Muhalefet kontrolündeki Venezuela Meclisi, çeşitli kereler anayasaya aykırı hareket etti. Devlet Başkanı Maduro'nun anayasayı ihlal ettiği söylendi. Ekonominin düzeltilmesi için atılması planlanan adımlar Meclis tarafından bloke edildi.

 
 

Venezuela'da Meclis'te çoğunluğu elinde tutan muhalefet açıkça anayasayı ihlal ederek, Anayasa Mahkemesi'ni sürece müdahale etmesi için neredeyse kışkırttı. Anayasa Mahkemesi'nin müdahalesi sonrasında ise muhalefet bunu bir kurumsal krize çevirdi. Uluslararası medya ise konuyu Mahkeme'nin Meclis'i feshi olarak vererek bu yalan haberi "diktatörlük" iddialarına dayanak yaptı. Resimde muhalefetin kontrolünde olan Meclis'in başkanı Julio Borges Anayasa Mahkemesi'nin kararını yırtarken görülüyor.

#6 ULUSLARARASI MÜDAHALE ÇAĞRISI YAP VEYA YAPTIR

Hükümet karşıtı protestolara hız verildi. Venezuela Hükümeti tamamen kilitlendi ve yaratılan ekonomik kriz durumu iyiden iyiye kötüleştirdi. Terör ortamı yaratılmasının ardından yandaş medya ve ABD uluslararası "insani müdahale" için çağrılar yapmaya başladı.

Özellikle Miami'de etkili, hayli güçlü bir Venezuela "kaçkınları" lobisi var. Tıpkı Miami'nin meşhur antikomünist Küba lobisi gibi… Miami'de basın toplantısı düzenleyen Cumhuriyetçi Parti'den senatörler Venezuela'ya başta ABD olmak üzere uluslararası kamuoyu tarafından yaptırım uygulanması çağrısında bulunuyor.

#7 HER NE SURETLE OLURSA OLSUN DEVİR

Muhalefet, elindeki her araçla hükümeti şeytanlaştırma uğraşlarını sürdürüyor. Hükümet destekçilerini yıldırmaya çalışıyor. Şiddeti yükselterek Devlet Başkanı Maduro'yu devirmeye çalışıyor.

ABD destekli muhalefet Maduro'yu hedef alıyor. Muhalefet temsilcileri daha önceki kalkışmalarda da Chavez'in, Maduro'nun ve diğer "chavista"ların öldürülmesi için çağrılarda bulunmuşlardı.

 
İLGİLİ HABERLER