Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Faşizme karşı zaferin 72. yıldönümü kutlandı10.5.2017 09:11:52
Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğratarak 6 yıl süren 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesini sağlamasının 72. yıldönümü Rusya’nın başkenti Moskova’da binlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

Kızıl Medyan’da 72. Zafer Günü için düzenlenen tören, Rusya bayrağı ve Zafer Bayrağı’nın Aleksandr Aleksandrov’un ‘Kutsal Savaş’ şarkısının müziği eşliğinde Kızıl Meydan’a getirilmesiyle başladı. Daha sonra ise Zafer Geçidi’ni denetlemekle görevli Savunma Bakanı Sergey Şoygu, üstü açık bir otomobille Kızıl Meydan’a giriş yaptı. Geçit töreninde görevli askerleri selamlayan Şoygu, ardından da Rusya Devlet Başkanı ve Başkomutan Vladimir Putin’e tekmil vermek üzere merkez tribüne geldi. Meydanda hazırlanan kürsüye gelen Putin, önce Zafer Günü’nün önemini hatırlatan bir konuşma yaptı, ardından da alandakileri 2. Dünya Savaşı’nda ölenler anısına saygı duruşuna davet etti. Ulusal marşın okunmasının ardından Zafer Geçidi başladı.

Kızıl Meydan’da askeri tören
Geçit töreninde ilk olarak, geleneğe uygun olarak, 1940’tan Kızıl Meydan’daki tüm resmi geçitlerin açılışını gerçekleştiren Moskova Askeri Müzik Okulu bateristleri yürüdü. Resmigeçidin en genç katılımcıları Moskova Suvorov Harp Okulu öğrencileri oldu. Kızıl Meydan’da yürüme sırası, önce Rusya Kara Kuvvetleri ardından Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri ve son olarak Rusya Donanması’ndaydı. Zafer Geçidi’nin en dikkat çeken anlarından biri Rusya Savunma Bakanlığı Harp Üniversitesi ve Volsk Askeri Lojistik Enstitüsü’nün kadın öğrencilerinin yürüdüğü dakikalar oldu. Asker ve askeri okul öğrencilerinin geçişinin tamamlanmasının ardından Kızıl Meydan’dan yürüme sırası askeri araç konvoylarına geçti. İlk olarak sahneye 2. Dünya Savaşı’nın en iyi tankı olarak kabul edilen T-34 çıktı. Geçitte Rusya Hava Savunma Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan Buk-M2 ve Tor-M2U hava savunma füze sistemlerinden oluşan konvoy da yer aldı. Resmigeçit, geleceğin tekerlekli zırhlı piyade aracı Bumerang’ın geçişinin ardından sona erdi.

Putin: Hiçbir güç Rusya halkını köleleştiremeyecek
Putin, 9 Mayıs Zafer Günü dolayısıyla Kızıl Meydan’da düzenlenen geçit töreninde konuştu. Dünyadaki hiçbir gücün Rusya halkını köleleştiremediğini ve köleleştiremeyeceğinin altını çizen Putin, şunları söyledi: “2. Dünya Savaşı, lider ülkelerin ayrışmaları ve radikal üstünlük ideolojisi yüzünden önlenemedi. Tüm bunlar Naziler’in diğer ülkelerin kaderleri hakkında karar vermesine; kanlı, vahşice bir savaşı başlatmasına ve neredeyse tüm Avrupa ülkelerini kendi hedefleri için köle haline getirmesine neden oldu”.

“Sovyetler Birliği, imkânsızı başarıp 2. Dünya Savaşı’nın kanlı çarkını geriye çevirdi ve düşmanı gelmeye cüret ettiği topraklarımızdan kovdu. Babalarımızın, büyükbabalarımızın, Avrupa’nın özgürlüğünü ve dünyada uzun süredir beklenen barışı getirdiğini unutmayacağız” diyen Putin, bu zaferin insanlık tarihinde, aklın barbarlık üzerindeki zaferi olarak akıllarda kalacağını ve unutulmayacağını da söyledi.

 

Terör ve aşırıcılık gibi uluslararası tehditlere karşı tüm dünyanın birleşmesi gerektiğini yineleyen Putin, “Terör, aşırıcılık, neo-Nazizm ve diğer tehditlere karşı etkili bir mücadele gerçekleştirmek için uluslararası toplum çabalarını birleştirmeli. Böyle bir işbirliğine açığız” dedi.

 İLGİLİ HABERLER