Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Trump yüzünden 600 bin çocuk ölebilir22.5.2017 19:45:46
BM Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, ABD Başkanı Donald Trump'ın yardım kuruluşlarını da hedef alan bütçe kesintileriyle ilgili uyarılarda bulunarak, "İhtiyacımız olan kaynağı alamazsak ciddi ölüm riski altında 600 bin çocuk söz konusu." dedi.


WFP İcra Direktörü Beasley, örgütün bu yıl ihtiyacı olan 9 milyar dolarlık yardımın sadece 2 milyar dolarını alabildiğini söyledi. Beasley, özellikle Güney Sudan'daki kıtlığa dikkat çekerek, "Güney Sudanlılar sınırda. 20 milyon kişi bir sonraki lokmasının nereden geleceğini bilmiyor." diye konuştu.

YARDIMI ALMAMIZ LAZIM

Beasley, "İhtiyacımız olan yardımı alamazsak çok zor bazı kararlar almak zorunda kalacağız. Gerçekten kimin yaşayıp kimin öleceğine karar vermek zorunda kalacağız. Bu hiçbirimizin almak isteyeceği bir karar değil." ifadesini kullandı.

ABD'nin ahlaki sorumlulukları olduğunu hatırlatan Beasley, yardımların aynı zamanda ABD'nin güvenlik çıkarları için de gerekli olduğunu vurguladı. Beasley, Dünya Gıda Programı gibi BM kuruluşlarına yapılan yardımların göçü durdurmaya ve terörle mücadeleye yardımcı olduğuna dikkati çekti.

YÜZÜNÜ TERÖR GRUPLARINA DÖNECEKLER

David Beasley, "Askeri operasyonlara yarım trilyon dolar daha harcamak istiyorsanız WFP'yi desteklemeyin çünkü bir anne ya da baba haftalarca çocuklarını besleyemediğinde yüzünü terör gruplarına, başka operasyonlara dönecektir." dedi.

ABD'nin Güney Carolina eyaletinin Cumhuriyetçi Partili eski valisi olan ve WFP yönetimine yeni getirilen Beasley, Trump yönetimiyle ilişkilerini kullanarak hedeflenen yardımları almaya çalışacağını da belirtti.

ORDUYA 54 MİLYAR

ABD Başkanı Donald Trump, BM ve BM'ye bağlı yardım kuruluşlarına ABD'nin yaptığı yardımlarda ciddi kısıntıya gideceğini ilan etmişti. Trump, ABD dışındaki diplomatik ve denizaşırı programlarda üçte bir oranında kesintiye giderken ABD ordusunun bütçesini 54 milyar dolar artırmayı planlıyor.

Avrupa Birliği (AB) de Trump'ın kesinti planına karşı çıkıyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bu tür kesintilerin dünya genelinde büyük güvenlik sorunları doğuracağı uyarısında bulunmuştu.İLGİLİ HABERLER