Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

BM'den çarpıcı IŞİD raporu: "Dua bile bilmiyorlar"10.8.2017 13:22:42
Birleşmiş Milletler, 'yabancı savaşçı' olmak için Suriye'ye giden 12 ülkeden 42 erkek ve 1 kadınla yapılan görüşmeleri rapor haline getirdi. Raporda, IŞİD'li teröristlerin İslamla ilgilerinin olmadıkları, dua bile bilmedikleri yer aldı.


Birleşmiş Milletler Terörle Mücadele Merkezi, ‘yabancı savaşçı’ olmak için Suriye’ye giden 12 ülkeden 42 erkek ve 1 kadınla yapılan detaylı görüşmeleri rapor haline getirdi. Raporda, "Bu kişiler Müslümanları koruduklarını savunuyorlar. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değil. Din konusunda tamamen bilgisizler. Dua etmeyi bile bilmiyorlar" denildi.

Geçtiğimiz hafta yayımlanan rapor, IŞİD'li teröristlerin eğitim durumu, sosyal konumları ve ruh halleri hakkında çarpıcı tespitleri ortaya koydu.

İşte o tespitler;

"DUA ETMEYİ BİLE BİLMİYORLAR"

“Bu kişiler Müslümanları koruduklarını savunuyorlar. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değil. Din konusunda tamamen bilgisizler. Dua etmeyi bile bilmiyorlar. Hiçbiri iyi eğitim alamamış, saygın bir meslekleri yok” denilen çalışmayı yürüten Profesör Hamed el-Said ve İngiliz terör uzmanı Richard Barrett, birçok farklı unsura bağlı olması nedeniyle teröristlerin Suriye’ye gidiş amaçlarını genelleştirmenin zor olduğunu söyledi.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre El-Said ve Barrett, Suriye’ye gidişlerde, sosyal ağlar ve aracı kişilerin önemli yer tuttuğunu ancak kişilerin örgütlere yönelik sempatilerinin de etkili olabileceğini kaydetti. Raporda, 12 ülkeden 43 teröristin 33’ünün Suriye’ye ulaştığı ancak daha sonra buradan ayrılmaya karar verdiği kaydedildi. 10 teröristin ise Suriye’ye ulaşamadan güvenlik yetkilileri tarafından yakalandığı bildirildi.

EĞİTİMLERİ YOK, İSLAMI BİLMİYORLAR

Rapora göre, Suriye’ye terörist olma niyetiyle girmediklerini, dönerken de terörist olma amacı gütmediklerini iddia eden IŞİD'liler, Suriye’de kazandıkları tek askeri deneyimin ise mermisiz atış talimi gibi basit uygulamalar olduğunu söyledi.

İşsizler, eğitimleri yok, yoksulluk içinde büyümüşler, İslam’ı bilmiyorlar, çoğu erkek, yaşları genç, İşçi sınıfı çocukları, hayatı anlamsız buluyorlar, ideoloji eksiklikleri var.İLGİLİ HABERLER