Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Komünizm karşıtı vakfın anketinden sosyalizm çıktı3.11.2017 16:40:34
Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı, gençlerin sosyalizmi kapitalizme tercih ettiğini ortaya çıkardı! ABD gençliği mevcut ekonomik sistemin aleyhlerine çalıştığını düşünüyor.

 ABD’de Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı’nın, Ekim ayında yayınladığı ankette “2000’den önce doğan nüfusun sosyalizmi kapitalizme tercih ettiğini” ortaya çıkardı. İlgi duyduğunu ortaya çıkardı. Anket sonuç bölümüne “gençlerin komünizm hakkında öğreneceği çok şey olduğu” yazıldı.

Ankette komünizm “para ve sınıfların olmadığı düzende üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı sosyoekonomik düzen” olarak tanımlanıyor. Sosyalizmde ise “üretim araçlarının, bağlantılı hareketlerin ve siyasi teorilerin devlet kontrolünde olduğu” tanımı yapılıyor. Faşizm ise “otoritaryen milliyetçi, diktatöryel bir güçle muhalifler üzerinde baskı, endüstri ve ticaret üzerinde kontrol kuran sistem” olarak açıklanıyor. Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı, gençlerin özellikle bu iki tanımı birbirine karıştırdığını savunuyor. Araştırmaya göre sosyalizm ve komünizm tanımlarını yapan gençlerin yüzde 69’u komünizmi, yüzde 66’sı sosyalizmi, yüzde 55’i de faşizmi yanlış tanımlıyor. Kapitalizmi doğru tanımlayanların oranı ise yüzde 67.

‘EKONOMİ ALEYHİMİZE ÇALIŞIYOR’

Genç kuşağın yüzde 42’si kapitalist düzende yaşamaya devam etmek isterken yüzde 44’ü sosyalist sistemi tercih ediyor. 200’den önce doğanların yüzde 53’ü ekonomik sistemin aleyhlerine çalıştığını düşünüyor. Anketin katılımcılarının yüzde 70’i en zengin sınıfın ödemesi gereken vergi bedelini ödemediğini, yüzde 80’de zengin ve fakirler arasındaki uçurumun fazla olduğunu düşünüyor.

Ankete katılan gençlerin yüzde 61’i Venezüella’da neler olduğunu veya devlet başkanı Nicolas Maduro’nun kim olduğunu bilmiyor. Yüzde 40’ı Demokrat Parti’nin başkan aday adayı Bernie Sanders’ı kahraman olarak görüyor. Yüzde 38’i Kanada başbakanı Justin Trudeau’yu, yüzde 13’ü Kuzey Kore devlet başkanı Kim Jong Un’u, yüzde 26’sı Kübalı devrimci Che Guevara’yı kendi ülkelerinin kahramanı olarak görüyorİLGİLİ HABERLER