Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

PYD: "Soçi'de biz de olacağız"23.11.2017 09:44:45
Amerika’nın Sesi Kürtçe servisine konuşan PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, Suriye konulu toplantının, Kürtlerin katılaması halinde sonuçsuz kalacağını savundu, Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne ‘özerk yönetimler adına’ katılacaklarını bildirdi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ruhani ve Putin’le ortak basın toplantısında ‘eli kanlı bir çeteyi aktör olarak görmeyeceklerini’ belirterek “Bir terör örgütüyle aynı çatı altında olmamızı bizden kimse beklememelidir” demişti. Kremlin ise toplantıya tüm tarafların katılımından yana olduğunu duyurmuştu.

Soçi Zirvesi ardından terör örgütü PYD'den açıklama geldi.  PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, “Soçi’ye katılmamız için bize dönük bir davet var. Daha önce de açıkça dedik. Biz Soçi’ye parti veya şahsiyet olarak katılmayacağız. Afrin, Kobani ve Cezire’nin özerk yönetimleri olarak Soçi’de hazır bulunacağız.” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 'terör örgütlerinin olmaması' şartının ne ölçüde hayata geçireceği, İran ve Rusya'nın bu konuda ne tavır alacakları ilerleyen günlerde ortaya çıkacak.İLGİLİ HABERLER