Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

PYD'nin büyük korkusu... 'ABD bizi terk ederse'15.12.2017 05:21:30
Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan terör örgütü PYD mensupları Türkiye ve Suriye karşısında yalnız bırakılmaktan korktuklarını söyledi.

Haber AFP'nin Kamışlı'daki muhabiri Delil Suleyman'ın imzasını taşıyor. Haberde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün büyük darbe aldığı Suriye'nin kuzeyinde, Kürt grupların en büyük destekçileri ABD'nin onları 'yüzüstü bırakacağından' endişe ettikleri belirtiliyor.

AFP'deki haberde, Suriye Kürtlerinin IŞİD'e karşı yürütülen mücadelenin önemli aktörlerinden olduklarına dikkat çekiliyor ve ABD'nin Türkiye'nin sert tepkisine rağmen YPG'ye silah desteğini sürdürdüğü hatırlatılıyor.

"IŞİD'in zayıflatılması ile dengeler değişecek"

Suriye'de Kürt yetkililerin son 4 yılda kurumsal yapılar oluşturduklarını kaydeden AFP'ye göre bölgede IŞİD'in zayıflatılması ile dengeler değişecek. Yıllar süren zorlu operasyonlar sonucu IŞİD şimdi Suriye topraklarının ancak yüzde 5'inde tutunabiliyor.

"Kürtler, siyasi kazanımlarını kaybetmekten kaygı duyuyor"

Terör örgütü YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ABD'nin desteğiyle IŞİD'in "fiili başkenti" Rakka'yı geri alması, AFP'ye göre Suriye'de Kürtlerin en büyük zaferi. Rakka'nın geri alınmasından haftalar sonra ise ABD Suriye'de yaklaşık 2000 kişiden oluşan askeri gücünün bir bölümünü geri çekmişti. AFP'ye göre Suriye Kürtleri şimdi ABD'nin bu ortaklıktan uzaklaşması sonucu siyasi kazanımlarını kaybetmekten kaygı duyuyor.

ABD bizi piyon gibi kullandı

AFP'ye konuşan 37 yaşındaki Rafea İsmail, arabasından kadın aksesuarları satarak ekmeğini kazanıyor. İsmail, "Amerika bizi uzun süre piyon gibi kullandı. Şimdi korkuyoruz. İşleri bitince bizi tamamen unutacaklar" diyor.

"Suriyeli Kürtler için, Erdoğan Esad'dan daha tehlikeli"

PYD için Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan daha tehlikeli olduğu görüşünü dile getiren Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi isimli düşünce kuruluşndan Nicholas Heras ise sözlerini şöyle sürdürüyor: "Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan açık açık söyledi: ABD yoldan çekilirse hepsini PKK gibi gördüğü Kürtleri vurmaya niyetli."İLGİLİ HABERLER