Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Macron'dan Erdoğan'a: Ateşkese Afrin de dahil26.2.2018 16:19:29
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonla görüştü. Fransa'dan yapılan açıklamada Macron'un Erdoğan'a, Suriye'de ateşkes kararına 'Afrin'in de dahil olduğunu söylediği' belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki lider, telefon görüşmesinde Suriye’deki son gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele aldı. Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili bilgi paylaşımında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Afrin’in terör unsurlarından temizlenmesinin sığınmacıların Suriye’ye geri dönüşlerini beraberinde getireceğini" söylediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, "Afrin’deki operasyonda sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığına" dikkati çektiği belirtilen görüşmede, Suriye’deki insani durumla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi’nde oybirliğiyle kabul edilen ateşkes çağrısına da değinildi.

Kaynaklara göre, bu gelişmenin memnuniyet verici olduğunu belirten iki lider, başta Doğu Guta olmak üzere insani durumun iyileşmesi için ateşkesin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Görüşmede, Suriye’de siyasi çözüm için ortak çaba harcamanın önemine işaret edildi.

Bilgiye göre, Kıbrıs’a da değinilen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, münhasır ekonomik bölge ve hidrokarbon kaynakları konularında "KKTC ve Türkiye’nin hassasiyetlerini hatırlattığı" kaydedildi.

FRANSA'DAN AÇIKLAMA

Görüşmeye ilişkin Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise Macron’un Erdoğan’a ‘Suriye için alınan insani ateşkes kararına Afrin’in de dahil olduğunu söylediği’ belirtildi.

Elysee Sarayı’nın açıklamasında, Macron’un ‘Suriye’de ateşkese tamamen uyulmasının şart olduğunu’ söylediği aktarıldı. Buna göre Macron, Fransa’nın insani yardımlara erişimini ve kimyasal kullanılmamasını gözlemleyeceğini de söyledi.İLGİLİ HABERLER