Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD IŞİD'i yeniden sahaya sürüyor7.3.2018 07:29:27
Afrin operasyonun IŞİD'le mücadeleye engel olduğunu söyleyen ABD, IŞİD'i yeniden sahaya sürüyor. Pentagon'dan gelen "IŞİD'le mücadele sekteye uğruyor" açıklamalarından sonra IŞİD faaliyetlerini canlandırdı.

Afrin operasyonuyla planları bozulan ABD, Türkiye'yi durdurmak için IŞİD kartına başvuruyor. 

Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı başladığı günden bu yana Türkiye üzerinde baskı kurmaya çalışan ABD, hesapları tutmayınca yeni bir taktik geliştirerek harekatın IŞİD'le mücadeleyi kesintiye uğrattığı algısı yaratmak için harekete geçti. Dünya kamuoyunda Türkiye’ye baskının şiddetlenmesi için de adımlar art arda atılmaya başlandı.

IŞİD'LE SAVAŞ DURDU, AFRİN'E GÜÇ YIĞILDI

Dünyaya ilk sinyal IŞİD ile mücadelenin “asli unsuru” olarak lanse edilen PKK/PYD ve onun çatısını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) aracılığıyla verildi. Örgütün IŞİD'le savaşı geçici durdurma açıklamasını bin 700’ye yakın teröristi Afrin’e sevk ettiği bilgisi izledi.

Teröristlere verdiği son teknoloji silahların Türk askerine doğrultulduğunu itiraf etmek zorunda kalan ABD, eş zamanlı IŞİD söylemleriyle dünyaya “IŞİD endişesi” yayarak harekatı durdurmaya çalışıyor. ABD yetkililerinden gelen “IŞİD'le mücadeleye odaklanalım” açıklamaları ve son olarak ABD Pentagon Sözcüsü Albey Robert Manning’in IŞİD operasyonlarının Afrin harekatı nedeniyle kısmen askıya alındığına ilişkin söylemleri dikkat çekiyor.

Türkiye cephesinden ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “IŞİD üzerinden yeni bir oyunun tezgahlandığı ve önümüzdeki günlerde Suriye’de bazı senaryolar ortaya çıkarılabileceği” uyarısında bulundu. Bozdağ’ın bu sözlerinden sadece birkaç gün sonra uzun zamandır varlığını unutturan IŞİD, Irak’ın Kerkük şehrinde saldırılar düzenledi. Rakka’dan sonra burada güvenle hazırlanan IŞİD'e, yeni planlamalar kapsamında, Irak görevi çıkarıldığı da böylelikle ortaya çıkmış oldu.

SAMSUN VE KOCAELİ'DE SALDIRI HAZIRLIĞINDAKİ IŞİD'LİLER...

IŞİD sadece Kerkük’te değil, Ankara’da da bir anda ortaya çıktı. ABD, Ankara Büyükelçiliğini IŞİD saldırısı olasılığını gerekçe olarak kapattı. Saldırı hazırlığındaki IŞİD'li teröristlerin bulundukları yerlerin istihbaratı da ABD tarafından verildi. IŞİD'li teröristler Samsun ve Kocaeli’de düzenlenen operasyonla yakalandı. Ancak zanlıların evinde herhangi bir silah veya bombaya rastlanmaması dikkat çekti. İhbarların da, IŞİD'i yeniden hortlatmak isteyen ABD taktiğinin bir parçası olduğu belirtiliyor.

Bu arada ABD’nin IŞİD'i yeniden sahaya süreceği belirtiliyor. IŞİD, Suriye’de Irak sınırı, Deyrizor’un güneyi ve İsrail sınırına yakın Deraa’da bulunuyor. Deyrizor’daki IŞİD varlığı, Rusya ve Esad ile zengin topraklar konusunda anlaşamayan ABD için koz. Deraa’dakiler ise İsrail’in Suriye’ye müdahalesi için kullanılacak.İLGİLİ HABERLER