Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

"Çin Ortadoğu'da daha etkin rol alacak"12.05.2018 12:11:10
Çin'in Ortadoğu Özel Elçisi ve eski Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng, Türkiye ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, Çin'in Suriye sorununa yaklaşımı hakkında açıklamalarda bulundu.

CRI Türk'ten Özlem Arıkan Serbez'in haberine göre, İstanbul Hyatt Hotel'de "Çin ve Yabancı Medyaya Yönelik Brifing" adı altında düzenlenen toplantıda Gong, "Suriye konusunda Çin'in duruşu çok nettir. Suriye'de akan kanın bir an önce durdurulmasını ve anlaşma sağlanmasını istiyoruz. Asker yoluyla Suriye sorunu ortadan kalkmaz, ancak müzakere yoluyla çözüm bulunabilir. Ortadoğu Bölgesi'ndeki bu sıcak konularda önemli rol oynamaya hazırız" şeklinde konuştu.

Çin tarafı olarak, Suriye Hükümeti ve muhalefet partileriyle temaslarda bulunduklarını belirten Gong, çözüm için faydalı olan tüm siyasi faaliyetleri desteklediklerini dile getirdi.

"ABD ANLAŞMAYA SADIK OLMALIYDI"

Çin'in İran Nükleer Antlaşması hakkında da çok net olduğunu ifade eden Gong şöyle devam etti:

"İran'ı ziyaret ettiğim sırada ABD nükleer antlaşmadan çekildi. Uzun süren müzakereler sonunda varılan bu antlaşma dünyadaki nükleer silahların yasaklanması ve siyasi sorunların çözümü için olumlu bir adımdı. İlgili taraflar bu anlaşmanın yürümesi konusunda sadık olmalı, tarafların ayrı fikirlere sahip olması normaldir. Fikir birliği sağlamak için müzakere yolunun açık olması gerekir. Son günlerde uluslararası toplumun tepkileri ve Türkiye Dışişlerinin de sözleri bizimle aynı. İş birliği ve koordinasyon içinde anlaşmak ancak çözüme yaklaştırabilir. Çin'in bu konudaki tutumu nettir, sorunları çözmek için müzakere yöntemi, bize göre tek yoldur."

"ÇİN ORTADOĞU'DA DAHA ETKİN ROL ALACAK"

Gong Xiaosheng, Çin'e göre Ortadoğu'daki sıcak sorunlar kapsamlı bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirterek, "Suriye, İran, Libya, Filistin, İsrail sorunlarına eşit derecede önem verilmeli, tek bir konuya odaklanılmamalıdır" dedi.

Gong, uluslararası toplumun Ortadoğu'nun sıcak sorunlarının yanı sıra, savaş sonrası ekonomi, sosyal istikrar ve demokratikleşme konularına da önem verilmesi gerektiğinin altını çizerek, şunu söyledi; "Çin, gelecekte Ortadoğu'daki sorunların siyasi çözümünde daha büyük, yapıcı ve işbirlikçi bir rol oynayacaktır."

 İLGİLİ HABERLER