Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Batı medyası: Esad zafere yakın30.6.2018 12:13:17
Almanya merkezli Tagus Spiegel gazetesi, Suriye'nin güneyini büyük oranda teröristlerden temizleyen Suriye Ordusu'nun bu başarısının ardından Esad'ın zafere daha da yakın olduğunu yazdı.

Haberde; Suriye Ordusu Dera kentine büyük bir saldırı başlattı. Bu bölgede 2011 yılında Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad karşıtı muhalif hareketler başladı. Halen yaklaşık 150 bin isyancı bölgeden kaçış halindedir, ifadeleri kullanıldı.

Almanya merkezli gazetenin haberine göre, Suriye’nin güneyinde kalan son terörist gruba yapılacak kapsamlı saldırı ile 7 yıllık bu savaşta Beşar Esad başarıya daha çok yaklaşmış olacak. Suriye Ordusu İran’ın ve Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle Dera’da kapsamlı bir operasyon gerçekleştiriyor.

Tagus Spiegel gazetesinin haberinin devamında; "Dera’da 2011 yılında Esad karşıtı ayaklanma başladı ve savaş başladığında ülkenin sadece %20’sinin kontrolü Esad’ın elindeydi ancak 3 yıl önce Rusya’nın destek vermeye başlaması ve İran’ın askeri desteğiyle durum Suriye hükumetinin lehine gelişti. Şuan Beşar Esad tekrar Suriye’nin yarıdan fazlasını yönetiyor.  Esad yakın zamanda yaptığı açıklamada, Suriye’nin her karış toprağını kurtarma hedefini yinelemişti" ifadeleri kullanıldı.

Gazete son olarak "bu koşullarda Beşar Esad’ın iktidarda kalmasının kesin bir durum olduğunu belirterek; Suriye’nin geleceğinin nasıl şekilleneceği bilinmeyen bir konudur" ifadelerini kullandı.İLGİLİ HABERLER