Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

"Kâseyi düz tutma" hikayesi devam ediyor…4.7.2018 13:56:46
14 yaşındaki Wu Hui, kuzey Shananxi'de yaygın bir mimari konut tipi olan mağara evinden, eski püskü elbiseleri ve zayıf görüntüsüyle çıktı. Wu Hui, Xi Jinping'den 1 yaş küçük, Liangjiahe köyünde bir ortaokul öğrencisiydi.


Kışın mağara evinin içi buz gibi soğuktur. İçerideki "zhiqing'ler" (aydın gençler) dışardaki Wu Hui'ye seslenip yatağı ısıtıp ısıtmadığını sorduğunda, Wu Hui, "Tabii yaparım" diye karşılık verir.

Daha sonra Wu Hui, "zhiqingler"in mağara evine sıkça uğramaya başladı, zhiqingler yerel lehçedeki bazı ifadeleri Wu Hui'ye soruyordu. "Çevirmen" rolü üstlenen Wu Hui, kendini sevdirdi. Zhiqingler arasında sohbet dışında Wu Hui'nin en çok ilgisini çeken şey, yatakların başucuna, pencerelerin önüne dağılmış kitaplardı.

Wu Hui bir gün Xi'den "100 Bin Soru" adlı bir kitap ödünç aldı. Bu kitap Wu'nun dış dünyayı tanıması için bir pencere açtı. Coşkuyla kitabı 'hatmeden' Wu Hui, bir daha kitabı elinden bırakmak istemedi.

Wu Hui, "100 Bin Soru" kitabını okuduktan sonra Xi'den "Üç Beylik", "Anne", "Sessiz Don Akışları" gibi başka kitaplar da ödünç aldı. Bir yandan Wang Yansheng ve Lei Pingsheng'den dürüstlüğü ve samimiyeti öğrenirken, diğer yandan Xi'nin alçakgönüllülüğünü ve pragmatizmini hissediyordu.

Xi Jinping'den çok etkilenen Wu Hui, bilgi havuzunda özgürce yüzmeye başladı. Üniversitede okuma kararlılığı da o sırada güçlendi.

Wu Hui 1973 yılında Xi Jinping'le birlikte üniversiteye başvurdu. Wu Hui Yan'an Normal Üniversitesi'ne kaydoldu. Xi Jinping Wu Hui'ye üniversiteye gitmeden önce 30 kilo gıda kuponu hediye etti ve Liangjiahe köyünden ayrılan Wang Yansheng'in bıraktığı mavi yakalı bir montu ona verdi. Xi, "Bu montu al, okulda hem elbisen hem de yorganın olur" dedi.

Wu Hui mezun olduktan sonra Yanchuan Eğitim Araştırma Ofisi, Yuju Ortaokulu, Yongping Eğitim Komitesi ve Yongping Ortaokulu gibi birçok eğitim kurumunda görevlendirildi. Çok çeşitli etkinlikler düzenleyerek, eğitim kalitesini yükseltti ve Yuju Ortaokulu'nu Yanchuan'ın önde gelen okulları arasına taşıdı. Toplumsal gücü eğitime çekerek Yongping Ortaokulu'nun tesislerini baştan ayağa değiştirdi. Nerede çalışırsa çalışsan, Wu Hui 'az laf çok iş' ilkesiyle çalışırdı. Tam bir eylem adamıydı.

Wu Hui, 2014 yılında bir gün emeklilik öncesinde okula tek başına geldi. Okul bahçesinde gezindi, etrafına bakındı. Çin'de yaygın bir söz aklına geldi: "Hayatı öyle bir yaşamalıyız ki, geriye baktığımızda boşuna uğraştığımız için pişmanlık duymamalıyız, başarısızlıktan ve sıradanlıktan utanmamalıyız…" Wu Hui, hayatını boşa harcamadığını düşündü o an.

Wu Hui'nin üniversiteye kaydolduğu yıl, Xi Jinping, ailesinden kaynaklı siyasi sebeplerden ötürü Tsinghua Üniversitesi tarafından reddedildi.

İki yıl sonra, 1975 yılında, Tsinghua Üniversitesi Yan'an bölgesine iki öğrenci kotası verdi. Bu iki kota Yanchuan ilçesine düştü. Xi üniversiteye tekrar başvurma fırsatına kavuştu. Bu arada, babası Xi Zhongxun'un çalıştığı Luoyang Isıya Dayanıklı Malzeme Fabrikası tarafından verilen tasdikname aşılması zor görülen "siyasi inceleme" engellerini kaldırdı. Tasdiknamede "Yoldaş Xi Zhongxun'un sorunu, halklar arasındaki çelişkiden kaynaklanmaktadır, oğlunun ve kızının eğitimine mani olamaz" denildi. Böylece tartışmalı bir husus kalmadı. Xi Jinping Tsinghua Üniversitesi'ne girdi.

Üniversiteye giriş yaklaşıyordu. Xi Jinping kendi işinden henüz uzaklaşmış değildi, ÇKP Liangjiahe şube sekreterliğine uygun bir aday bulmak için değerlendirmelerde bulundu.

Shi Chunyang'ın lakabı Shiwa idi. Xi Jinping Liangjiahe şube sekreteri seçilmesinden hemen sonra dürüst bulduğu Shi Chunyang'ı köyün başkanlığına ve şube üyeliğine önerdi. Shi Chunyang'ın Xi Jinping'in kafasında uygun bir isim olduğu belliydi. Birkaç gün sonra, Xi Jinping şubenin parti toplantısına başkanlık ederken, "Ben gidiyorum, yeni bir sekreter seçmeliyiz. Ben Suiwa'yı öneriyorum" dedi. Suiwa daha sonra düzenlenen seçimde en çok oyu aldı. Shi Chunyang, "Bu sonuç benim ne kadar iyi olduğum anlamına gelmiyor. Köy halkı Xi Jinping'e güveniyor. Onun önerisiyle bana oy verdiler" diye konuştu.

Shi Chunyang'ın unutulmaz bir anısı da var…

Xi Jinping ÇKP Liangjiahe şubesi Parti sekreterliğine seçilmesinden hemen sonra, köye gıda yardımları ulaştırıldı. Bu yiyeceklerin dağıtımında ciddi tartışmalar yaşandı. Xi Jinping herkesin yaşamının zor olduğunu biliyordu, "Şimdi evleri dolaşalım. Kim çok alacak, kim az alacak biz gördükten sonra belli olur" dedi.

Gece 10'dan sabah 5'e kadar, Xi Jinping köyün bütün evlerini inceledi ve her evin stok durumunu öğrendi. En zor durumdakiler, en fazla yemeği aldı. Kimsenin söyleyecek bir şeyi kalmadı.

Bu husus Shi Chunyang'da derin izlenim bıraktı. Shi Chunyang, "Güçlü ve kararlı uygulama, fırsatçılığa imkân vermedi. Birinin bencil bir isteği varsa, bir kâse suyu düz tutamaz, halk da size güvenemez. Suyu düz tutmanın yanı sıra çözüm yöntemi de gerekli. Herkesin kabul edeceği bir çözüm çıkarılmalıdır" sözleriyle değerlendiriyor o hadiseyi.

7 Ekim 1975'te Xi Jinping Liangjiahe köyünden ayrılıyordu. Xi, sabah kapısını açıp mağara evinden çıkarken, avluyu ve yolu dolduran büyüklü küçüklü köy ahalisi karşısına çıktı. Köyün bütün sakinleri oradaydı. Ellerinde hünnap ve darı dolu, sessizce bekleyen halkı gören Xi Jinping, gözyaşlarını tutamadı.

Bu gün köy sakinleri çalışmaya gitmek yerine, 5 kilometrelik uzun bir konvoy oluşturarak Xi'yi uğurladı.

Yıllar sonra Xi Jinping Liangjiahe'da hayatının sevgi dolu olduğunu söyleyecekti.

Xi'ye göre, Liangjiahe hayatın dönüm noktasıydı. Xi yıllar sonra o günleri yâd ederken, "Ayağım arazide, yüreğim halkın arasındayken, kendimi daha rahat ve daha güçlü hissediyorum. Kuzey Shaanxi'nin sarı platosunda benim köklerim var. Tavizsiz inancım da burada yetişti. Ben halkıma gerçekten hizmet vermek istiyorum. Ben ayrıldım, ama yüreğim burada kaldı." ifadesini kullandı.

Xi Jinping Liangjiahe'dan ayrıldıktan sonra Shi Chunyang'ın "kâseyi düz tutmak" sözü üzerine hep düşündü durdu.

Malzemenin kıt olduğu dönemlerde "kâseyi düz tutmak" adil olmak anlamına gelirdi. Fakat ekonominin hızlı büyüdüğü dönemde, öncelikli olanın kâsede "suyun" bulunmasıdır. Kâseye "su" nasıl getirilebilir? Shi Chunyang Yanchuan ilçesinin kalkınma planına göre Liangjiahe köyünde elma ağacı ekme fikrini ortaya koydu.

13 Şubat 2015'te, Xi Jinping Liangjiahe'ya dönüp köylülerle buluştu. Dağda elma olduğunu duyan Xi, çıkıp bakmaya gitti. Shi Chunyang "bir mu arazide (yaklaşık 666 metrekare) bulunan elma ağaçları işçilik maliyeti haricinde sadece ilaçlama ve dölleme için 1000 yuana mal olur. Ağaçlar 5 yıl sonra meyve vermeye başlar ve yılda birkaç bin yuan gelir getirir. Her zirve dönemi 20 bin yuandan fazla para kazandırır" diyerek Xi'ye bilgi verdi. Xi elma parkını tebessümle gezdi, "Suiwa sakinleri girişimciliği öğrendi. Bu kâsedeki 'su' her geçen gün artıyor" dedi.

2014 yılından itibaren Liangjiahe'ya çekilen turist sayısı arttığı için kültür ve turizmi geliştirmeye büyük önem verilmeye başlandı. 1 Mayıs 2015'te Liangjiahe'da Kırsal Turizm Şirketi kuruldu.

Shi Chunyang şirketin genel yönetmenliğini hazırlatarak kapsamlı bir yönetim sistemi kurdu. Köy sakinleri şirketin çalışanları haline geldi. Yerel sakinlerin yüzde 60'ı kendi evinin önünde istihdam edildi.

Çağımız ilerlemeye devam ediyor, "kâseyi düz tutma" hikâyesi de sürüyor. Kalkınmanın son noktası yok. "Kâseyi düz tutma" hikâyesine de bir nokta koyulmayacak

 

CRIİLGİLİ HABERLER