Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

"İran'la iş yapan ABD'yle yapamayacak"7.8.2018 17:17:48
ABD Başkanı Trump, İran'a yaptırım kararıyla ilgili açıklamalar yaptı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise ABD'nin pişman olacağını söyledi.

ABD'de Donald Trump yönetimi İran'a yeniden yaptırım uygulamaya bugün resmen başladı. Ekonomik yaptırımlar Türkiye saatiyle bugün 07.01'de yürürlüğe girdi. 

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yaptırım kararıyla ilgili açıklamada bulundu. Trump, 'İran'la iş yapan ABD'yle yapamayacak' dedi

Twitter'dan açıklama yapan Trump, "İran'a yönelik yaptırımlar resmen yürürlüğe girdi. Bunlar bugüne kadar uygulanan en can yakıcı yaptırımlar ve kasımda başka bir seviyeye ulaşacak. İran'la iş yapan, ABD ile yapamayacak. Dünya barışı istiyorum, daha azını değil" ifadelerini kullandı.

Yaptırımlar hakkında konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani ABD'nin pişman olacağını söyledi.

Yaptırımların ilk aşamasında İran'ın Amerikan doları ile ticaret yapmasının önüne geçilecek. Tahran'ın altın ve değerli metal ticareti, kömür ve sanayi ekipmanlarıyla ilgili yazılımlara ulaşması engellenecek. 

İkinci yaptırım paketi ise 4 Kasım'da devreye girecek. Diğer ülkelerin İran'dan petrol satın alması engellenecek. Petrol ithalatına devam eden ülkelere mali yaptırım uygulanacak.

Karara tepki gösteren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin yaptırım uyguladığı için pişman olacağını söyledi. Ruhani, "Müzakereler ve yaptırımların aynı zamanda olması anlamsız. Bence Amerikalılar İran halkının kendi ülkelerinden tereddüt etmelerini sağlamak için psikolojik bir savaş arayışında." şeklinde konuştu.

Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın ön koşulsuz görüşme teklifinin gelecek seçimlerde Amerikan kamuoyunu etkilemek ve İran'da karışıklık çıkarmaya yönelik olduğunu ifade etti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Yeniden yaptırım uyguluyor, nükleer anlaşmadan çekiliyor, sonra da bizimle görüşmek istiyor. Trump'ın çağrısısı ABD'de yaklaşan seçimler öncesi iç siyasete yönelik atılmış bir adımdır. Yaptırım uygularken müzakereye davet etmenin bir anlamı yok. Müzakere için şartımız karşı tarafın sadakatini göstermesi ve nükleer anlaşmadaki taahhütlerine geri dönmesidir. Bizim müzakere için ön koşulumuz yok" dedi. İran'ın her zaman müzakereye vurgu yaptığını ve bunun örneğinin de nükleer anlaşmada görüldüğünü belirten Ruhani, "Müzakerenin temeli sadakattir, masayı terk edip yaptırım uygulayan biriyle nasıl müzakere edeceğiz" diye konuştu.İLGİLİ HABERLER