Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

'Arap NATO'su' ilk tatbikatını yapıyor6.11.2018 15:35:12
'Arap NATO'su olarak adlandırılan MESA'yı oluşturan Sekiz Arap ülkesinden askerler ve gözlemciler Mısır'da tatbikat için bir araya geldi.

'Arap Kalkanı 1' olarak adlandırılan tatbikat 16 Kasım'a kadar sürecek. İskenderiye'nin batısındaki Muhammed Nacip Askeri Üssü ve çevresinde gerçekleştirilen tatbikatlarda özel kuvvetler de yer alıyor. 

Mısır ile birlikte tatbikatta yer alan ülkeler şöyle: Ürdün Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Lübnan ve Fas. Lübnan ile Fas şimdilik yalnızca gözlemci olarak katılıyor.

DÜŞMAN: İRAN

Tatbikat ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun katılımcı ülkelerle tek tek görüşmeler yapmasından bir ay sonra gerçekleşiyor. Benzeri savaş oyunları tatbikatlarına yakında Katar ve Umman'ın da katılması bekleniyor. Bu şekilde bölgede İran'a karşı Sünni müttefikliği oluşturularak bir 'Arap NATO'su kurulabileceği düşünülüyor. Bölgedeki İran gücü ve etkisini dengelemek için birlikte hareket eden Arap ülkeleri hava, kara ve denizde askeri egzersizler yaparak güçlü işbirliği mesajı verecek.

 İLGİLİ HABERLER