Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Kalın’dan Trump’ın danışmanına: Kürtleri hedef aldığımız iddiası akıl dışı6.1.2019 18:09:58
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Suriye’den çekildikten sonra Türkiye’nin Kürtleri hedef alacağı iddialarını ‘akıldışı’ olarak niteledi.

İsrail ziyaretinde gazetecilere konuşan Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise “Bizimle tam koordinasyon olmadan Türkiye’nin Suriye’de askeri operasyon düzenlemesini istemiyoruz” derken Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘Amerikan güçleri çekildikten sonra Suriyeli Kürtlerin korunacağına’ dair garanti istediğini ifade etmişti.

İlk tepki Kalın’dan

Bolton’a Türkiye’den ilk tepki sözcü Kalın’dan geldi.

Kalın, “Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır. Türkiye’nin hedefi DEAŞ ve PKK/PYD/YPG terör örgütleridir” dedi.

“Bir terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini ileri sürmek, her şeyden önce Kürt kardeşlerimize saygısızlıktır” diye konuşan Kalın Türkiye’nin PKK ve ‘Suriye uzantılarına’ yönelik mücadelesinin bir amacının da ‘Kürtleri terör örgütünün zulmünden ve baskısından kurtarmak’olduğunu söyledi.

Salı günü yüz yüze görüşülecek

Kalın sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Türkiye, Suriyeli kardeşleri arasında hiçbir dini, etnik ve mezhebi ayrım yapmadan savaşın sona ermesi, güvenliğin sağlanması ve siyasi geçiş sürecinin uygulanması için çabalarına kararlılıkla devam edecektir.”

Bolton, Suriye’de yapılacaklar konusunu görüşmek üzere salı günü Ankara’da olacak.İLGİLİ HABERLER