Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Esad'ın danışmanından Kürtlere özerklik uyarısı...20.2.2019 07:17:09
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın üst düzey danışmanlarından Buseyna Şaban, “Suriyeli Kürtlere” özerklik verme konusuna karşı olduklarını açıkladı...

Moskova'da düzenlenen Ortadoğu Konferası çerçevesinde Reuters'a konuşan Şaban, "Özerklik Suriye'nin parçalanması anlamına gelir. Suriye'nin parçalanmasına izin vermeyiz" diye konuştu. "Suriye tüm insanların buluşma noktası ve tüm insanlar Suriye yasaları ile anayasası karşısında eşit" diyen Şaban, Kürtlerin Suriye halkının "kıymetli ve çok önemli bir parçası" olduğunu dile getirdi. 

DW Türkçe’nin haberine göre Suriye'nin kuzeyinde ve doğusunda yaşayan Kürtler, Esad yönetimi ile uzlaşma sağlamak için hazırladıkları yol haritasını geçtiğimiz hafta Rusya'ya sunmuştu.  Amerika Birleşik Devletleri'nin askerlerini çekme kararı sonrası “Suriyeli Kürtler”, bölgede kurdukları otonom yapıyı korumak istiyor. “Suriyeli Kürtler”, Esad yönetimi ile anlaşma sağlayarak Türkiye'nin Suriyeli Kürt grupların bölgedeki varlığına yönelik olası bir operasyonunu engellemek için çaba sarf ediyor.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mekdad, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Kürt gruplarla yapılan görüşmeler hakkında iyimser mesajlar vermiş, ancak Suriyeli Kürtlerin Şam'dan taviz koparmak için çetin bir yol izlemesi gerekeceğini dile getirmişti.

TÜRKİYE'YE GÜVENLİ BÖLGE TEPKİSİ

Şaban, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve Türkiye'nin Amerikan askerlerinin çekilmesinin ardından Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması yönündeki planını da eleştirdi. Şaban, güvenli bölge fikrinin altında "yasadışı toprak gasbının" yattığını söyledi.

Esad'ın danışmanı, "Türkiye'nin yeni arzusu başkalarının toprağını ele geçirmek. Ve bence Osmanlı İmparatorluğu'nu canlandırmak ve yeniden yaratmak isteyen Erdoğan'la karşı karşıyayız. Ancak bunu yapabileceğini düşünmüyorum çünkü bizim halkımız toprağımızı korumak için orada" diye konuştu. İLGİLİ HABERLER