Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Türkiye-Rusya anlaşması dünyada nasıl yankılandı?23.10.2019 08:09:28
Türkiye ile Rusya arasında yapılan "Suriye Mutabakatı" uluslararası alanda geniş yankı uyandırdı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Soçi’de yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdiğini belirtti. Peskov, “Devlet Başkanı Esad, Vladimir Putin’e teşekkür etti, çalışma sonuçlarına tam desteğini açıkladı" diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de varılan mutabakatın başlıca görevinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki savaşı ve olumsuz gelişmeleri sonlandırmak olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri harekatının sona erdiğini, bundan sonraki gelişmelerin “Kürt askeri güçlerinin” çekilmesine bağlı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye, Suriye ve Ortadoğu'ya ilişkin iyi haberler geliyor gibi. Daha başka bilgiler de gelecek" açıklamasında bulundu.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, mutabakatta yer alan, "YPG’liler 150 saat içinde Türkiye sınırından 30 kilometre çekilecek" maddesi için "Kürtlerin bu bölgeden çıkarmayı başarmaları mümkün değil" dedi. Jeffrey, "YPG geri çekildi ama tam anlamıyla yenilgiye uğratılmadı ya da oyun dışı kalmadı. Yani Türkiye'nin amaçlarından biri gerçekleşmedi şeklinde konuştu.

ABD’nin ‘IŞİD’le Mücadele Koalisyonu’ eski temsilcisi Brett McGurk ise, Putin ile Erdoğan arasında varılan anlaşmanın ardından bölgede ana aktörün artık Rusya olduğunu söyledi.

Açıklamaların ardından ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times "Putin'in zaferi" manşetini attı.

Washington Post gazetesi ise ‘Rusya ve Türkiye, Suriye sınırındaki Kürt savaşçıları çıkarma konusunda ABD ile olduğu gibi anlaştı’ dedi.

Katar merkezli Al Jazeera yayın kuruluşu, “Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de güvenli bölge ve ortak devriyeler konusunda anlaştığını” yazdı.

İngiliz gazeteleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dün Soçi'de varılan mutabakata sayfalarında geniş yer ayırdı. Financial Times'a göre "Putin, Suriye konusunda Erdoğan'ı etkileyerek yönlendirmeye çalışıyor". Times ise haberinde "Barış Pınarı Harekâtı, 2 haftadan kısa bir süre içinde tamamlandı, Türkiye hemen hemen istediği her şeyi elde etti" diyor.

 İLGİLİ HABERLER