Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Trump, IŞİD lideri Bağdadi'nin öldürüldüğünü açıkladı27.10.2019 18:28:17

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD’in lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıkladı. Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, Bağdadi’nin ‘Suriye’nin kuzeydoğusunda Amerikan özel kuvvetlerinin yaptığı bir baskında öldürüldüğünü’ teyit etti.

‘ÇIKMAZ BİR TÜNELE GİRDİ’

Trump, Bağdadi’nin operasyon sırasında çıkmaz bir tünele kaçtığını, intihar yeleğini patlatarak kendisiyle birlikte üç çocuğunu öldürdüğünü açıkladı. ABD Başkanı, “Bağdadi, köpeklerimiz onu takip ederken çıkışı olmayan bir tünele girdi. İntihar yeleğini ateşledi, kendisini ve üç çocuğunu öldürdü” dedi. Trump tünelin patlama sırasında kısmen çöktüğünü eklerken, Bağdadi için “Son anlarını tamamen korku içinde geçirdi… Bir köpek gibi, bir korkak gibi öldü” ifadelerini kullandı. Trump, “Bağırıyordu, ağlıyordu, kendini kaybetmişti” diye konuştu.

‘YERLEŞKEYE SEKİZ HELİKOPTER İNDİ’

Trump, Bağdadi’nin nerede olduğuna dair yaklaşık bir ay önce bilgi almaya başladıkların ancak ‘bol miktarda nakit parası olan’ IŞİD liderinin çok sık yer değiştirmesi nedeniyle zorlu ve çok gizli bir operasyon gerçekleştirildiğini vurguladı. Operasyon planlarına iki hafta önce başlandığını söyleyen Trump, Bağdadi’nin bulunduğu yerleşkeye sekiz askeri helikopterin indiğini, bu sırada ağır çatışma çıktığını anlattı.

 

Trump, operasyon sırasında Bağdadi’nin yanında bazı IŞİD militanlarının da öldürüldüğünü, kaç kişinin öldüğüne dair tam sayının ilerleyen saatlerde açıklanacağını söyledi. Buna göre, baskının düzenlendiği yerleşkede bulunan 11 çocuk da Amerikan gözetimi altına alındı.

‘DNA TESTİ 15 DAKİKA İÇİNDE SONUÇ VERDİ’

ABD Başkanı, Bağdadi’ye olay yerinde DNA testi yapıldığını ve testten 15 dakika içinde olumlu sonuç alındığını da açıkladı.

‘TÜRKİYE NEREYE GİTTİĞİMİZİ BİLİYORDU’

Trump, Türkiye’nin rolü hakkındaki bir soruya da “Türkiye nereye gittiğimizi biliyordu, bazı topraklarında uçuş gerçekleştirdik. Hiçbir sıkıntı yaşamadık. Çok alçaktan çok hızlı uçuş gerçekleştirdik” dedi.

RUSYA BİLİYOR MUYDU?

ABD Başkanı, Rusya’ya İdlib’de bir operasyon düzenleyecekleri konusunda bilgi verdiklerini ama içeriğe dair ayrıntı paylaşmadıklarını söyledi. Rusya’nın kendilerine hava sahasını açtığını belirten Trump, “Rusya bize harika davrandı” dedi.

‘HASSAS BİLGİLERE EL KONDU’

Trump, ABD özel kuvvetlerinin operasyon sırasında IŞİD hakkında hassas bilgilere el koyduğunu da söyledi.

‘CANLI İZLEDİM’

Trump, operasyonu Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Savunma Bakanı Mark Esper’in yanı sıra askeri yetkililerle birlikte canlı izlediklerini açıkladı.

BİR ORDU KÖPEĞİ YARALANDI

Trump, Bağdadi’nin öldüğü tünelde Amerikan ordusunun ‘güzel bir köpeğinin de yaralandığını’ belirtti.

SURİYE YÖNETİMİNE DE TEŞEKKÜR ETTİ

ABD Başkanı, operasyon için Rusya, Türkiye, Irak ve Suriyeli Kürtlere teşekkür etti. Trump’ın Suriye yönetimine de hava sahasının kullanılması nedeniyle teşekkür etmesi dikkat çekti.İLGİLİ HABERLER