Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Dünyada yeni dengeler... Cenevre düştü, Astana çıktı26.12.2016 16:08:37
Halep’in tekrar Suriye yönetiminin kontrolüne geçmesi ile Suriye savaşında dengeler değişti. Değişen dengeler uluslararası görüşmelere ev sahipliği yapan Cenevre’nin de konumunu sarstı. Suriye’de nihai çözümün konuşulacağı toplantıya ev sahipliği yapacak olan Kazakistan’ın başkenti Astana’ya artık “Asya’nın Cenevresi” gözüyle bakılıyor.

Cenevre...

İsviçre’nin Zürih’ten sonraki en büyük kenti.

Aynı ada sahip kantonunun başkenti olan Cenevre “küresel kent” kimliğine sahip.

Birleşmiş Milletler'in Avrupa'daki merkezi olan Cenevre aynı zamanda bir küresel finansal merkezi.

Savaşlarda asker olmayanlara ve harp esirlerine karşı yapılacak muamele ve tutumları ele alan "Cenevre Konvansiyonları" nın da imzalandığı kent olan Cenevre bir çok uluslararası anlaşmazlığın görüşüldüğü merkez.


Suriye’deki terör ve savaş için ilk görüşmeler de Cenevre’de başlamıştı.
"Cenevre Suriye Barış Görüşmeleri" adı altında Suriye hükûmeti ile Suriye’deki gruplar arasında yapılan toplantılar defalarca tekrar edilmiş ancak bir sonuç çıkmamıştı.
Suriye’nin direnişi, Rusya ve İran’ın aktif katılımı sonucu Halep’in terör gruplarından geri alınması Suriye’deki savaş ile birlikte Cenevre’nin de konumunu sarstı.

ASYA’NIN CENEVRESİ: ASTANA
Suriye’de önce ateşkesin sağlanması ardından da çözüme varılması için Rusya, İran ve Türkiye arasında doğrudan ve Suriye’nin de dolaylı katılımı ile yapılacak görüşmeler Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak.

20 Ocak’ta başlaması beklenen Astana görüşmeleri ile birlikte diplomasideki ağırlık merkezinin de Asya’ya kaydığı yorumları yapılıyor.


Astana görüşmelerinde nasıl bir sonuç çıkacak henüz bilinmiyor. Ancak daha başlangıçta “Astana Görüşmeleri”ni önemli kılan bir özelliği var.

Suriye’deki savaş başlarken en aktif ülkelerden olan ve cihatçı gruplara destek veren ABD; Suudi Arabistan, Katar gibi ülkeler Astana’ki görüşme masasına davet edilmedilerİLGİLİ HABERLER