Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Halk Esad ile Noel'i kutladı... Batı medyası üç maymunu oynadı27.12.2016 22:35:52
Halep'in cihatçı teröristlerden kurtarılması sırasında günlerce Suriye Devlet Başkanı Esad aleyhine yayın yapan batı medyası, halk Esad ile birlikte Noel kutlayınca sessizliğe büründü.

IŞİD’in elinden tamamen kurtarılan Halep dahil olmak üzere Suriye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen Noel kutlamaları ve Esad ailesinin pazar sabahı Hristiyan kasabası Saidnaya’daki manastıra yaptığı ziyaret, ana akım Batı medyası tarafından görmezden gelindi.

Suriye’de nüfusun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan Hristiyanlar, son 6 yıldır yaşanan çatışmalardan en çok zarar gören gruplardan biri oldu. Ülke genelindeki kilise ve manastırlar IŞİD ve yeni adıyla Fetih el Şam gibi cihatçı gruplar tarafından hedef alınırken, birçok kişi de teröristlerce kaçırıldı, işkenceye uğradı ya da öldürüldü.


Suriye ordusunun 4 yılın ardından kentin tamamını teröristlerden almasının ardından Halepliler 2012 yılından bu yana ilk kez Noel kutlaması düzenlerken, bu görüntülerin ana akım Batı medyasında yer almaması ise sosyal medyada sıklıkla eleştirildi.Almanya’nın başkenti Berlin’deki Noel pazarına düzenlenen terör saldırısının ardından Suriye’deki kutlamaların halkı teröristlerden kurtaran Suriye ordusuyla birlikte yapıldığını ifade eden kullanıcılar, ülkenin çok kültürlü ve bu kültürlere saygılı seküler yapısının çatışmanın sona ermesiyle birlikte yeniden hakim olmaya başladığını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER