Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Kuzey Kore'den ABD'ye sert füze yanıtı25.2.2017 14:53:36
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, kıtalar arası balistik füze testini "provokasyon" olarak nitelendiren ABD'ye cevap verdi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC), kendisine yönelik tehditlerini sürdüren ve kıtalar arası balistik füze testini "provokasyon" olarak nitelendiren ABD'ye cevap verdi.

"Kimse KDHC'nin Öz Savunmasını Kabahatli Bulmamalıdır" başlıklı açıklamada, KDHC'nin teknik olarak, dünyanın en büyük nükleer gücü olan ABD'yle savaş hâlinde bulunduğu, bu nedenle başka ülkelerden farklı olarak kendi nükleer kapasitesini artırması gerektiği belirtildi.

ABD'nin, KDHC'nin kıtalar arası balistik füze denemesini "provokasyon" olarak nitelendirdiğini ve KDHC'yi "tehdit" olarak ilân ettiğini hatırlatan Pyongyang yönetimi, ABD'nin Japonya ve Güney Kore ile yakın zamanda tatbikat yaptığını hatırlatarak, Kore Yarımadası'nda gerilimi artıranın bu hamleler olduğunu vurguladı.

Açıklamada, "KDHC'nin füze fırlatması A'dan Z'ye meşrudur" denirken, ABD dahil başka ülkelerin füze testlerinin meşru, KDHC'ninkinin ise gayrı-meşru sayılmasının "oldukça mantıksız" olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Eğer ABD ve yardakçıları iftira armak  ve KDHC üzerinde baskı kurmak için didinirse, güçlü bir fiziki karşı karşıya geliş ile cevaplanacaktır. Bu meşru hakkımızdır" denildi.

KDHC, "başkaları ne derse desin", ülkenin egemenliği ve ulusun onuru için çaba göstermeye devam edeceğini söyledi.İLGİLİ HABERLER