Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Şi, Erdoğan’ı Çin’e davet etti28.2.2017 08:09:31
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 'modern ipekyolu' projesini hayata geçirmek için 14-15 Mayıs tarihlerinde başkent Pekin'de 65 ülkenin liderlerini toplayacak. Şi, zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da davet etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in 2013 yılı sonunda duyurduğu 'Bir Kuşak, Bir Yol' adlı 'modern İpekyolu' projesi, hayata geçiriliyor. İpekyolu güzergâhında olan 65 ülke, 14-15 Mayıs'ta Çin'in başkenti Pekin'de buluşacak.

Çin Devlet Başkanı Şi, tarihi İpekyolu'nun en önemli güzergâhlarından biri olan ve orta koridor olarak adlandırılan Türkiye'ye de 'Bir Kuşak, Bir Yol' projesi kapsamında davetini iletti.

 HaberTürk'ün aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, zirve için 14 Mayıs'ta Çin'e gitmesi ve Şi, ile ikili görüşme de yapması bekleniyor.

Türkiye, son dönemde Çin ile yakın işbirliği politikası yürütüyor. Türkiye, Çin ile füze savunma sistemi görüşmeleri yapmış, Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği de gündeme gelmişti.

Türkiye'nin, ABD ve AB ile bölgesel politikalar ve ikili ilişkiler açısından görüş ayrılıkları yaşadığı bir dönemde Erdoğan'ın Çin'e bu ziyareti büyük önem taşıyor. Zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İngiltere Başbakanı Theresa May de katılacak.

TÜRKİYE BEL KEMİĞİ

'Bir Kuşak, Bir Yol' adlı modern İpekyolu projesi, Çin'in kara ve denizden Batı'ya ekonomik atılım hamlesi olarak ortaya çıktı.

2015 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pekin ziyaretinde, Türkiye'nin bu projeyi çok önemsediğini dile getirerek, modern İpekyolu projesi ve bu çerçevede yapılacak altyapı çalışmalarında Çin ile mutabık kaldı.

Modern İpekyolu için değişik ülkelerde tasarlanan yatırımların hepsi daha sonra Türkiye'deki projelerle eklemlenecek. Çin, bu nedenle Türkiye'nin bu projedeki varlığını çok önemsiyor.

 Çin, bu proje için 2014 yılında İpekyolu Ekonomik Kuşağı Fonu kurdu ve bu fona 40 milyar dolar kaynak ayırdı. Bu projeye destek için de Kasım 2014'te 50 milyar dolar yatırımla Asya Altyapı Yatırım Bankası'nı kurdu.

Türkiye de bu bankada kurucu üye olarak yer aldı. Türkiye'nin şu ana kadar gerçekleştirdiği Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Bakü-Tiflis-Kars ve Edirne- Kars demiryolu projeleri, modern İpekyolu'nun orta koridorunu oluşturuyor.

Bu projeler, Doğu-Batı güzergâhında Pekin'den İngiltere'nin başkenti Londra'ya kesintisiz demiryolu bağlantısına katkı sağlıyor.İLGİLİ HABERLER