Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Suriye'ye karşı psikolojik savaş... Rauters bunu ilk kez yapmıyor4.4.2017 17:52:47
Suriye ve Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilgili gün içinde üst üste iki haber servis edildi. Haberler her ikisi de Rauters kaynaklı.

İngiltere Başbakanı Teresa May, Ortadoğu turuna çıktı. May'in bugünkü durağı Suudi Arabistan'dı. İngiliz Başbakan'ın, Suriye gündemi ile Ortadoğu turuna çıkmasıyla eş zamanlı olarak İngiliz haber ajansı Rauters de Suriye aleyhine haberleri üst üste servise koydu.

SURİYE'NİN KİMYASAL SİLAHI YOK

Rauters, Suriye karşıtı  'Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu' adlı terör örgütüne dayandırarak servis ettiği haberde İdlib'te kimyasal silah kullanıldığını ileri sürdü.Suriye ordusu ve Rusya Hava Kuvvetleri tarafından yapıldığı öne sürülen saldırıda 80 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı kaydedilmişti.

Sputnik’e konuşan Suriye Silahlı Kuvvetleri’nden bir kaynak söz konusu iddiaları kesin bir dille reddetti. Kaynak, “Suriye ordusunun kimyasal silahı yok, İdlib’de de saldırı gerçekleştirmedi. Tüm bunlar terör örgütleri tarafından yapılmış gerçekdışı açıklamalar. Bunlar Hama’nın kuzeyinde Suriye ordusu tarafından gerçekleştirilen son operasyonda verdikleri büyük kayıpları aklama çabası” dedi.

RAUTERS BUNU İLK KEZ YAPMIYOR 

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus savaş uçaklarının Suriye'de en az 80 kişinin hayatını kaybettiği iddia edilen İdlib kentinin Han Şeyhun bölgesini bombalamadığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, Batı medyasında yer alan iddialar yalanlandı.

Sputnik’in aktardığına göre açıklamada şunlar kaydedildi: "Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar, İdlib'in Han Şeyhun bölgesini bombalamadı. Rus uçaklarının Han Şeyhun'a kimyasal saldırı düzenlemiş olabileceğini ileri süren İngiliz Reuters haber ajansı, saldırıyı duyuran ilk kaynak olan ve Rusya'nın olaya dahil olduğuna yönelik tek söz söylemeyen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasını bile yanlış aktarmayı başardı."

Reuters'in 'Rusya karşıtı yalan haberler servis etmeye yönelik' bu yaklaşımı ilk kez sergilemediğine de dikkat çeken bakanlık, bu durumun sadece büyük bir üzüntüye neden olduğunu vurguladı.

ESAD'IN MAL VARLIĞINA EL KONULDU YALANI

Rauters bir başka spekülatif haberi ise İspanya'dan servis etti. 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın mal varlığına İspanyol mahkemeleri tarafından el konulduğu iddiası Türkiye ve dünya basınında internet sitelerinde manşet oldu. Ancak Reuters Haber Ajansı'nın geçtiği haberin Beşar Esad ile ilgisi olmadığı kısa sürede anlaşıldı.

Aydınlık, İspanyol Yüksek Mahkemesi’nin yaptığı resmi açıklamaya ulaştı. Buna göre İspanyol mahkemesinin zanlı olarak belirttiği kişi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad değil, amcası Rıfat el Esad.

Uygulama, Rıfat el Esad’ın yanında 2 karısını, 6 çocuğunu ve diğer yakınlarını hedef alıyor.

1984’TEN BERİ FRANSA’DA YAŞIYOR

İspanyol mahkemesinin açıklaması, Rıfat el Esad’ın 1984’ten beri Paris’te yaşadığını belirtiyor. Yani Suriye hükümetinin parçası değil.

Üstelik mahkeme, el Esad’a karşı daha önce Fransa’da da yargı makamlarınca soruşturma açıldığını belirtiyor. Soruşturma konusu ise dikkat çekici: Fransız makamları, para aklama ve çete kurma yanında Suriye Devleti’nin varlığını zimmete geçirmekte de soruşturma başlatmış.

RIFAT EL ESAD DARBECİ

Rıfat el Esad’ın Paris’e geçiş nedeni ise, tabloyu tamamlıyor. 1983’te zamanın Devlet Başkanı Hafız Esad rahatsızlandığında Rıfat el Esad, 55 bin kişilik Saraya ad Difa adlı paramiliter birliğe komuta ediyor.

Hafız Esad’ın rahatsızlığı nedeniyle ülkeyi yönetecek 6 kişilik bir kurul oluşturduğunda yönetim dışı kalan Rıfat, birliklerini harekete geçiriyor ve darbe girişiminde bulunuyor.

Ancak darbe eziliyor.

Rıfat el Esad, iddialara göre aile içi müdahaleler sonucu yargılanmıyor. 1998’e değin resmi olarak Devlet Başkan Yardımcısı sıfatını taşıyor, ancak hayatının büyük bölümünü artık Suriye dışında, Fransa ve İspanya’da geçiriyor.

1999’da Suriye Devleti’nin Rıfat’ın kalan bağlantılarına karşı gerçekleştirdiği darbeyle birlikte bu sıfatını da kaybediyor.

Buna rağmen Rıfat el Esad, Beşar Esad’ın Devlet Başkanlığına seçilmesine sert muhalefet gösteriyor ve meşru başkanın kendisi olduğunu öne sürüyor.

Rıfat el Esad, krizin başlamasından sonra Suriye muhalefeti ile de iletişim kuruyor.

Üstelik Rıfat el Esad'ın Suriye'ye girişi de yasak!İLGİLİ HABERLER