Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

'İslam'a hakaret ettiği' ileri sürülen bir öğrenci linç edilerek öldürüldü16.4.2017 15:28:17
Pakistan'da 'İslam'a hakaret ettiği' ileri sürülen bir üniversite öğrencisi, kampüsteki diğer öğrenciler tarafından linç edilerek öldürüldü, bir öğrenci de yaralandı. Yüzlerce kişinin katıldığı linçte saldırganlar hedef aldıkları öğrenciye işkence de uyguladı.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Pakistan'da İslam'a hakaret etmekle suçlanan bir üniversite öğrencisinin linç edilerek öldürülmesini kınadı.

Şerif yaptığı yazılı açıklamada, "Genç öğrenci Mashal Han'ın Mardan kentindeki Vali Han Üniversitesinde bir çete tarafından öldürülmesinden dolayı şaşkınlık ve üzüntü duydum" ifadesini kullandı.

 'HİÇBİR BABA, EĞİTİM İÇİN GÖNDERDİĞİ EVLADININ TABUTLA DÖNMESİNİ İSTEMEZ'

Şerif, saldırıyı kınayarak, "Bu eylemin failleri bilmelidir ki, hukukun tesisi ancak yetkili makamlar eliyle olur, vatandaşlarca değil." değerlendirmesinde bulundu. Emniyet yetkililerinin suçun faillerini bulmak için harekete geçtiğini belirten Şerif, hiçbir babanın evladını eğitim için gönderdiği üniversiteden tabutta dönmesini istemeyeceğini kaydetti.

 

12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan polis cinayete ilişkin 12 kişiyi gözaltına alırken, 8 kişi de mahkemeye çıkarıldı.

Vali Han Üniversitesinde gazetecilik okuyan Han (23), kendisini İslam'a hakaret etmekle suçlayan kampüsteki bir grup öğrenci tarafından linç edilerek öldürülmüştü. Emniyet kaynakları, Han'a 'ciddi şekilde işkence uygulandığını, sopa, tuğla ve yumrukla dövüldüğünü ve yakın mesafeden ateş edildiğini' belirtmişti.

Olayda bir diğer öğrenci de saldırganların elinden polisin müdahalesiyle kurtarılmıştı.

 İLGİLİ HABERLER