Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

TSK, PKK'yı vurdu, ses Amerika'dan geldi26.4.2017 23:29:58
Suriye'nin kuzeyindeki Sincar bölgesinin ikinci Kandil olmasını istemeyen Türkiye, dün gece itibariyle bölgedeki PKK hedeflerini havadan vurdu.

Türkiye'nin terör örgütü PKK ve YPG'ye ait kampları vurmasına ilk itiraz ABD'den gelmiş ve ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü "endişeliyiz" açıklaması yapmıştı. 

Türkiye'nin hava operasyonlarına devam edeceğini açıklamasından sonra ABD'den yeni açıklamalar geldi. 

ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Irak'ın kuzeyinde yer alan Sincar (Şengal) Dağı ile Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan Karaçok Dağı bölgelerinde terör örgütü PKK'ya ait hedeflere düzenlediği hava harekatının ardından, Türkiye’nin artık ABD'nin ortağı olamayacağını söyledi.

1989 ile 1993 yılları arasında George W. Bush’un özel asistanlığını yapan, Haass, halihazırda ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı.

Hava saldırılarına tepki gösteren Haass, Twitter üzerinden Türkiye’nin IŞİD’le mücadele eden birliklere zarar vermesi gerekçesiyle artık Amerika’nın ortağı olamayacağını söyledi. 

Terör örgütü PKK'ya açıkça destek veren Haass'ın mesajları şu şekilde:

"Türkiye’nin Suriye’de Kürtlere karşı uyguladığı askeri harekatlar, Türkiye’nin Amerika’nın belki müttefiki olabileceğini ama asla ortağı olamayacağını gösterir nitelikte. ABD'nin politikasını, stratejik olarak tekrar değerlendirmenin zamanıdır.

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan, Potus Kongresi çağrısını, Suriye’de YPG’ye saldırmak için kullanıyor ve IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi zedeliyor. Eğer bu hareketlerine devam ederse, Mayıs’taki ABD ziyareti iptal edilmeli."İLGİLİ HABERLER