Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'ten önemli çağrı: Birleşelim!15.5.2017 11:28:24
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu’nda ülkelerin tek başına baş edemediği sorunların birlik içinde çözülebileceğini vurguladı.

Çin Devlet Başkanı Şi, Pekin’de bulunan Yançi Gölü’ndeki forumun ikinci gününde düzenlenen Yuvarlak Masa Liderler Toplantısı’nda 29 ülkenin liderine hitaben yaptığı konuşmada, uluslararası alanda ekonomi, refah, hoşgörü, açık ticaretin artırılması gibi konuların Kuşak ve Yol’un temel hedefleri arasında olduğunu ve bu konularda ülkeler arasında iş birliğinin artacağını belirtti.

Ülkelerin terör ve çatışma gibi sorunları tek başına çözmekte zorlandığını kaydeden Şi, bu sorunların çözümünde yaşanan başarısızlığın dünya ekonomisini kötü şekilde etkilediğini söyledi.

Yanqi Gölü Adası'ndaki Kuşak ve Yol Forumu Liderler Oturumu'na katılan devlet ve hükümet başkanları aile fotoğrafı çektirdi.
Yanqi Gölü Adası'ndaki Kuşak ve Yol Forumu Liderler Oturumu'na katılan devlet ve hükümet başkanları aile fotoğrafı çektirdi.

Şi, Kuşak ve Yol çerçevesinde ortak hareket ederek söz konusu problemlerin çözümünde daha fazla gelişme ve başarı sağlanacağını ve bu şekilde barış, huzur ve ortak kalkınmanın artacağını ifade etti.

 

‘KUŞAK VE YOL KİMSEYİ DIŞLAMIYOR VE HEDEF ALMIYOR’

Şi, tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasını hedefleyen Kuşak ve Yol inisiyatifinin herhangi bir tarafı dışlamadığını ya da hedef almadığını da belirtti.

Kazan kazan ilkesi çerçevesinde hareket eden projenin kapsayıcı özelliğiyle tüm dünyaya ait olduğunu dile getiren Şi, projenin, iştirak eden ülkeler ile ASEAN, Afrika Birliği, Avrasya Ekonomi Birliği, Avrupa Birliği gibi küresel birlikler arasındaki iş birliğini artıracağını söyledi.

Şi, projenin bu sayede Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne de katkı sağlayacağına işaret etti.

 

KUŞAK VE YOL FORUMU 130 ÜLKE VE 40 KURUMDAN 1500 DELEGEYİ BİR ARAYA GETİRDİ

Şi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Kuşak ve Yol Forumu, 130 ülke ve 70 uluslararası kuruluştan bin 500 delegeyi bir araya getirdi.

Türkiye’nin Orta Koridor, Rusya’nın Avrasya Ekonomik Birliğini de içine alan inisiyatif, ulaşım, kargo, altyapı, enerji, iletişim, gümrük, yazılım, ekonomi ve ticaret, endüstriyel üretim, e-ticaret, denizcilik alanlarında iş birliklerini kapsıyor.

Şi, forumun ilk gününde yaptığı açılış konuşmasında, Çin’in projeye 79 milyar dolar mali destek sunacağını açıklamıştı. Forumun açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de konuşma yapmıştı. 4 bin 500’den fazla gazetecinin takip ettiği zirve, bugün Şi’nin düzenleyeceği basın toplantısıyla sona erecek.İLGİLİ HABERLER