Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Venezuela'da ABD destekli korsan referandum16.7.2017 20:22:54
Venezuela'da, ABD destekli sağcı muhalefet korsan referandum düzenliyor.

Bolivarcı Sosyalist Venezuela'da ABD desteğini arkasına alan sağcı muhalefet ülkeyi iç savaşa götüren gerginliği artırıyor. Devlet Başkanı Maduro'nun tüm toplumu kapsayan kurucu meclis seçimlerini boykot eden muhalefet, korsan referandum için sandık kurdu. 

Gayri resmi düzenlenen referandumda, halka Maduro'nun anayasa değişikliği için kurmak istediği yeni meclisi isteyip istemedikleri, erken seçime gidilip gidilmemesi ve silahlı kuvvetlerin mevcut anayasayı savunmasını isteyip istemedikleri soruluyor.

Referandum için ülke genelinde 14,300 oy verme merkezi kuruldu.

Sosyalist Devlet Başkanı Maduro'nun destekçileri oylamayı boykot ediyor, Venezuela Ulusal Seçim Kurulu da referanduma resmi onay vermiyor. Dolayısıyla oylama sonuçları bağlayıcı olmayacak.

Nicolas Maduro, 'yasa dışı' ilan ettiği referandum için "Muhalifler, kendi yöntemleriyle, seçim düzenlemelerine aykırı şekilde ve gerekli düzenlemeler olmaksızın bir araya geldi. Özerk bir yapı gibi kendi kendilerine karar verebileceklerini sanıyorlar" dedi ve referandumun meşru olmadığını söyledi.

Devlet Başkanı Maduro, 1 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, ülkenin anayasasını yeniden yazma yetkisine sahip yeni bir meclis kuracağını açıklamıştı.

"İç savaş istemiyorum" diyen Maduro, sıradan vatandaşlardan oluşacak yeni yasama organının muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis'in yerini alacağını söyledi.

Maduro 30 Temmuz'da oylamaya çağırdı

Maduro, Ulusal Meclis'ten yeni kurucu meclise geçilmesi için 30 Temmuz'da resmi referandum düzenlenmesi kararı almıştı.

Venezuela lideri, ülkenin siyasi ve ekonomik krizden çıkışının tek yolunun kurucu meclis olduğunu belirtip halka 30 Temmuz'daki oylamaya katılmaları çağrısında bulundu.

Yeni kurucu meclisin oluşturacağı anayasanın 'darbecileri defedeceğini' ifade eden Maduro, Venezuela'ya da barış getireceğini kaydetti.İLGİLİ HABERLER