Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Venezuela'da halk 'Maduro' dedi31.07.2017 12:48:17
Venezuela'da Kurucu Meclis'in üyelerini belirleyecek seçimde 8 milyondan fazla seçmen sandık başına gitti. Seçim zaferi sonrası konuşan Maduro, "Devrimin 18 yıllık tarihinde gördüğü en yüksek oy" dedi.


Venezuela, Kurucu Meclis üyelerini seçmek üzere sandık başına gitti. Ulusal Seçim Konseyi, seçime katılım oranının yüzde 41.5 olduğunu açıkladı.

Yaklaşık 8 milyon kişinin oy verdiği seçim sonrası konuşan Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, "Barış kazandı. Barış kazandıysa Venezuela kazanmıştır. Şiddete ve tehditlere rağmen Venezuelalılar kendilerine ifade etmeyi başardı" dedi.

Konseyin bazı seçim merkezlerini şiddet olayları nedeniyle taşımak zorunda kaldığı belirtilirken 8 yerli grubun temsilcilerini salı günü seçeceği belirtildi.

MADURO: VENEZUELA HALKI DEMOKRASİ DERSİ VERDİ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas'ta yaptığı konuşmada "Tehditlere rağmen temsilcilerini seçen Venezuela halkı demokrasi dersi vermiştir" dedi.

Maduro, ABD'nin Venezuela'ya yönelik müdahalelerine rağmen ülkeye destek veren Latin Amerika ülkelerine de teşekkür etti. Maduro, "Bizim için Trump'ın ne dediği önemli değil halkımın ne dediği önemli" ifadesini kullandı.

"Bu seçim, Latin Amerika'nın bağımsızlığının geleceğini belirleyecek. Latin Amerika yeni bir mücadele dalgası başlatacak" diyen Maduro ilk olarak sağ muhalefete yeniden diyalog çağrısı yapacaklarını belirtti. Maduro, sağ muhalefete şiddet eylemlerini sona erdirme tavsiyesinde bulundu.

"Artık bir kurucu Meclisimiz var" diyen Maduro, "Devrimin 18 yıllık tarihinde gördüğü en yüksek oy" ifadelerini kullandı.

Seçim sonrası ABD destekli muhalefet saldırgan açıklamalarına devam etti. Amerikancı-sağcı muhalefetin seçim sonuçlarının hemen ardından şiddet eylemlerini de arttırdı.

ABD'DEN KINAMA, KÜBA'DAN DESTEK

Venezuela'daki seçimin hemen ardından beklendiği gibi ABD'den "kınama" açıklaması geldi. "Maduro rejiminin yurttaşlara yönelik şiddetini kınıyoruz" denilen açıklamada, yine yaptırım tehdidi gündeme getirildi.

Öte yandan Venezuela'daki seçimlerin sonuçlarına Latin Amerika ülkelerinden büyük destek geldi.

İLGİLİ HABERLER