Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Türkiye, 'Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni terör listesine aldı4.8.2017 10:58:13
Tükirye, Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde ayrılıkçı terör faaliyeti yürüten Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni resmen terör örgütü olarak tanıdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında geldiği Çin Halk Cumhuriyeti'nde mevkidaşı Vang Yi ile bir araya geldi. İkili Başkent Pekin'deki Diaoyütay Devlet Konukevi'nde heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Tek Çin Politikası'na en büyük destek veren ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, "Çin'in güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz. Gerek ülkemizde gerek bölgemizde Çin'e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermiyoruz" diye konuştu.

Görüşmelerde Türkiye'nin Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni resmen terör örgütü olarak tanıdığı öğrenildi. Euronews'in Çin basınına dayandırdığı habere göre Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, gelişmeden övgüyle bahsetti.

Çin’in ‘terör örgütü’ olarak kabul ettiği Doğu Türkistan İslami Hareketi 1989 yılında kuruldu. Uygur Özerk Bölgesi’nin Çin'den ayrılmasını savunan örgütün Çin’de bir dizi saldırıyı üstlendiği biliniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2015 yılındaki Çin ziyaretinde Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni uzun zamandır terör örgütü olarak kabul ettiğini belirtmişti.

İŞBİRLİĞİ ARTARAK DEVAM EDİYOR

 Öte yandan ortak basın toplantısında Türkiye ve Çin arasında güvenlik alanında işbirliğinin artarak devam ettiğini ve edeceğini belirten Çavuşoğlu, "Ticaretimizi artırmak konusunda kararlılığımız var. Ürünlerin çeşitlendirilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Çavuşoğlu, iki ülkenin birlikte yapacağı çok önemli projeleri olduğunu dile getirerek, tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasını hedefleyen "Kuşak ve Yol" projesi ile Türkiye'nin önerdiği Orta Koridor projesinin ortak yapılacağını, Edirne-Kars hızlı tren yolu ve Türkiye'deki 3. nükleer enerji santralinin de Çin ile birlikte inşa edilmesini istediklerini söyledi.

TURİZM ALANINDA ARTAN İŞBİRLİĞİ

Turizm alanında da işbirliğinin artacağını kaydeden Çavuşoğlu, "Çinli turist sayısının artmasını umuyoruz. Her yıl yurtdışına çıkan yüz milyon turistin 3 milyonunun Türkiye'ye gelmesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Çin'de 2018'in "Türkiye Turizm Yılı" ilan edildiğini hatırlatarak, bu kapsamda 2018'in hazırlıklarının da birlikte yürütüldüğünü dile getirdi.

Çavuşoğlu ayrıca eğitim alanında ortak üniversite kurma çalışmasının sürdüğünü belirtirken, vize konusundaki beklentileri Çin Dışişleri Bakanı Vang'a ilettiğini, bu konuda ortak bazı adımların atılacağını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, bölgesel konularda birçok alanda Türkiye'nin fikirlerinin Çin ile örtüştüğünü belirterek, Suriye konusunda Pekin yönetiminin verdiği desteğin takdir edildiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Çin Devlet başkanı Şi Cinping'i Türkiye'de ağırlamayı arzu ettiklerini kaydetti.İLGİLİ HABERLER