Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Dünyanın en büyük partisinin kongresi başlıyor12.10.2017 13:36:00
Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi Pekin’deki Büyük Halk Sarayı’nda 18 Ekim'de başlayacak...

Dünyanın bir ç ok ülkesinden yüzlerce basın mensubu ÇKP  kongresini izlemek üzere Pekin’deki basın merkezine akredite oldu.

ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin basın merkezinin web sitesi ve Wechat hesabı da dün hizmete girdi.

Basın Merkezi'nin resmi web sitesi "http://19th.cpcnews.cn" ile Wechat hesabı "cpcnews19th" 18 Ekim'de yapılacak kongreyle ilgili gündemi, güncel haberleri, bildirileri ve duyuruları Çince ve İngilizce olarak yayınlayacak.

Basın Merkezi Başkan Yardımcısı Wang Dongmei, Wechat hesabı gibi mobil bilgi hizmetlerinin  bu seneki yeniliklerden biri olduğunu vurguladı. Wang, gazetecilerin Wechat hesabı sayesinde basın merkezindeki hizmet ve önlemler hakkında anında bilgi edinebileceğini söyledi.

Wang, basın merkezinde ayrıca, toplantı salonları, röportaj odaları, stüdyolar ve acil yardım odaları gibi çeşitli fonksiyonlara sahip bölümler hazırlandığına işaret etti.

 

ÇKP: DÜNYANIN EN BÜYÜK PARTİSİ

1921 yılında kurulan Çin Komünist Partisi, 89 milyon 500 bin kişilik üye sayısı ile dünyanın en büyük siyasi partisi…

Partiye sadece geçen yıl 1 milyon 910 bin kişi üye oldu.

Parti üyelerinin 22 milyon 982 binini kadınlar, 6  milyon 300 binini ise ülkedeki etnik azınlıklar oluşturuyor.

Kuramsal olarak, partinin en yüksek organı her beş yılda bir toplanan Çin Komünist Partisi Ulusal Kongresi'dir.

Partinin ve ülkenin yönetiminde en yetkili kurum ise aralarında parti genel sekreteri ve ülkenin Cumhurbaşkanının da bulunduğu  7 kişilik “Politbüro Daimi Komitesi”dir.

Ulusal Kongreye giderken Politbüro Daimi Komitesi şu isimlerden oluşuyor:

Xi Jinping-  ÇKP Genel Sekreteri-Cumhurbaşkanı
Li Keqiang- Başbakan
Zhang Dejiang
Yu Zhengsheng
Liu Yunshan
Wang Qishan
Zhang Gaoli

ÇKP İDEOLOJİSİNİN ANA ÖĞELERİ

Politbüro’nun yayımladığı  19. Kongre’nin duyuru metni, ÇKP ideolojisinin ana öğelerini içeriyor: “Çin’e özgü sosyalizm bayrağı dalgalanacak; Parti’ye Marksizm-Leninizm, Mao Zedong düşüncesi, Deng Şiaoping teorisi, önem taşıyan Üç Temsiliyet ve Kalkınmada Bilimsel Bakış  rehberlik edecek ve Şi Jinping’in önemli görüşlerinin özü eksiksiz uygulanacaktır.”  

Metnin sonraki kesiminde “Parti’nin ve ulusun sahiplenmesi gereken dört özgüven” ifadesi var. Bunlar, Şi’nin son beş yılda geliştirdiği, “Çin’e özgü sosyalizme  özgüven, teorik özgüven, Çin’in sistemine özgüven, kültürel özgüven”den oluşuyor.

KONGRE ÖNCESİ Xİ’DEN ÖNEMLİ KONUŞMA

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nden önce, eyalet düzeyindeki yetkililerin katıldığı bir seminerde önemli bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nin orta halli refah toplum inşası sürecinde ve Çin'e özgü sosyalist gelişmelerin kritik bir döneminde düzenlenen son derece önemli bir toplantı olarak, ÇKP ile devletin çalışmaları, Çin'e özgü sosyalizmin geleceği ve Çin halkının temel çıkarlarıyla ilgili olduğunu vurguladı.

Xi Jinping, ÇKP ile devletin çalışmalarını ilerletmek için şu anki dünya, devlet ve parti durumlarının derinlemesine analiz edilerek doğru algılanması gerektiğine işaret etti.

Xi, ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana geçen beş sene boyunca, ÇKP'nin birçok stratejik önlem aldığını, bir dizi önemli politika yürürlüğe koyduğunu ve uzun zamandır çözülemeyen bir çok zorluğu çözdüğünü söyledi.

Xi, Çin'in sosyal gelişimlerin farklı özelliklerini kavramak için diyalektik materyalizm ve tarihsel materyalizm dahil birçok metodolojiyi kullanmasının önemine dikkat çekti.

Xi, ÇKP'nin teori inşası ile teoriye dayalı yönetime büyük önem verdiğine işaret etti.

Orta halli refah toplumunun 2020 yılına kadar kapsamlı bir şekilde inşa edilerek, ilk yüz yıllık hedefe ulaşılmasının ÇKP'nin Çin halkına ve tarihe verdiği önemli bir taahhüt olduğunu vurgulayan Xi, ÇKP'nin çalışmaları ilerletmek ve Çin rüyasını gerçekleştirmek üzere kendisini daha güçlü olarak inşa etmesi gerektiğini ifade etti.

 İLGİLİ HABERLER