Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Pekin'de 29 Ekim coşkusu31.10.2017 13:19:21
Türk öğrenciler, 29 Ekim'de yapılan Pekin Üniversitesi 14.Uluslararası Kültür Festivali'ne Cumhuriyet Bayramı coşkusunu taşıdılar.

Türk öğrenciler, 29 Ekim'de yapılan Pekin Üniversitesi 14.Uluslararası Kültür Festivali'ne Cumhuriyet Bayramı coşkusunu taşıdılar. Pekin Üniversitesi’nde öğretim gören bütün yabancı öğrencilerin stantları vardı ancak en göz alıcısı, en kalabalığı ve en hareketlisi Türkiye standı oldu. Festivalin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na denk gelmesi sebebiyle Türk öğrenciler festivale damgasını vurdu.

VATAN VE CUMHURİYET COŞKUSU

Türk öğrenciler Cumhuriyetin 94.yıldönümü sebebiyle ay yıldızlı ve arkasında Çince, Türkçe ve İngilizce "Türkiye Cumhuriyeti'nin 94.Yılı Kutlu Olsun" yazan tişörtler giydi, Cumhuriyet devrimini ve Türkiye'yi tanıtan bildiriler dağıttı. Başta Çinliler olmak üzere bir çok yabancı bu sayede Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Türkiye'yi daha yakından tanıdı. Türk Büyükelçiliği yetkilileri de festivale katılarak Türk standını ziyaret etti. Toplu fotoğraf çekimi sonrası İzmir Marşı ve Gençlik Marşı'nı söyleyen Türk öğrenciler büyük alkış topladı.

TÜRKİYE TANITILDI

Pekin'deki Türk öğrenciler Türk kültürünü tanıtmak amaçlı rakı, tavuklu pilav, baklava, Antep fıstığı ve çay dağıttı. Türk lezzetlerine ilgi duyan katılımcılar stant önünde kuyruk oldu.

Ayrıca Kapadokya turistik bölgesinin simgesi haline gelen balonun maket hali ise katılımcılar arasında büyük ilgi gördü. Horon, halay, çiftetelli gibi oyunlar oynandı. Başka ülkelerden ve Çinli öğrenciler de bu oyunlara katıldı. Türk standı, 2018 yılının Çin'de "Türkiye Turizm" yılı olması sebebiyle Çinlilerde büyük ilgi uyandırdı ve Türkiye 'ye seyahat etmek isteyen Çinlilerin bilgilenmesini sağladı.

Özgür Altınbaş

AydınlıkİLGİLİ HABERLER