Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

AB Venezuela hükümetine baskı uyguluyor13.11.2017 17:14:55
Avrupa Birliği, Venezuela’ya yönelik ekonomik yaptırımları onayladı. Yaptırımlara silah ambargosu dahil.

AB Dışişleri Bakanları, Brüksel’deki toplantıda geçen ay yapılan bölgesel seçimlerin ardından Venezuela’ya yönelik yeni önlemleri açıkladı.

Silah ambargosu, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun ülkesindeki ABD destekli muhalefete karşı mücadelesini önlemek amacıyla getirildi.

Yaptırımlar ayrıca mal varlığı dondurulması için bir sistem kurulmasını ve Maduro’ya yakın bazı eski ve yeni devlet yetkililerine yönelik seyahat kısıtlamalarını da içeriyor.

İspanya uzun süredir Maduro’ya yakın çevrelere yönelik yaptırım uygulanması için baskı yapıyordu. Ancak AB, yaptırımlar ile hangi yetkililerin hedef alınacağı konusunda bölünmüş durumdaydı.

AB Bakanları bugünkü açıklamada güvenlik güçlerine, hükümetteki bakanlara ve muhalefete karşı hamleler yapan kurumlara odaklanacaklarını açıkladı.

Venezuela’da muhalefet, 23 eyalette yapılan valilik seçimlerinin sonuçlarına itiraz etmişti. Muhalefete yakın komuoyu kuruluşları seçimlerden önce, 'eyalet valiliği seçimlerinin yarıdan fazlasını muhalefetin kazanacağı' tahmininde bulunarak algı operasyonu yapmaya çalışmıştı. Ancak 17 eyalette valilik seçimlerini iktidardaki Sosyalist Parti kazandı.İLGİLİ HABERLER