Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Trump'tan Ortadoğu'yu ateşe atacak adım...6.12.2017 05:19:23
ABD Başkanı Trump, Ortadoğu'yu ateşe atacak bir hamle gerçekleştirerek Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıkladı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas bu durumu "savaş çıkartacak bir hamle" olarak yorumladığını açıklamıştı.

Suriye'de planları suya düşen ve yenilgisi herkes tarafından dillendirilen ABD, Ortadoğu'yu karıştıracak yeni bir hamleye imza attı. Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak resmen tanıdığını açıkladı. ABD'nin İsrail Büyükelçiliği de Kudüs'e taşınacak.

ABD Başkanı Trump, Kudüs kararını açıkladığı konuşma öncesinde kabine toplantısına katıldı.

Donald Trump, toplantıda yaptığı açıklamada "Kudüs kararı çoktan alınması gereken bir karardı. Birçok devlet başkanı bir şeyler yapmak istediğini söyledi ve yapmadı" açıklamasında bulundu.

KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ İLAN ETTİ

Ardından TSİ 21.00'da bir basın açıklaması gerçekleştiren Trump, 1995 tarihli "Kudüs Yasasına" atıf yaparak o tarihte ABD'nin Kudüs'ü İsrail'n başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini de Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma tavsiyesinde bulunduğunu hatırlatarak, "20 yıl boyunca bütün ABD başkanların bu yasayı uygulamadı. Başkanlar bu yasayı uygulamaya koymadılar. Bazıları belki cesaret edemedi, kendi gerçeklerine güvendiler. Artık resmi olarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanınmasına karar verdik." dedi.

Trump, "Dışişleri'ne talimat veriyorum, büyekelçilik Tel Aviv'den Kudüs'e taşınacak." diye konuştu.

İLK TEPKİ TÜRKİYE'DEN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Trump'ın kararını kınadığını bildirdi. Açıklama şöyle:"  "ABD Yönetimi'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz.Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir."

Kalın: ABD'nin Kudüs'le ilgili  açıklamasını reddediyoruz 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD Yönetimi'nin Kudüs'le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz"dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın resmi Twitter hesabından ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin, "ABD Yönetimi’nin Kudüs’le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM Kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır" ifadelerini kullandı. 

AB Bakanı Ömer Çelik: Tüm dünya kınamalıdır

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,"Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını ve İsrail'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını tüm dünya kınamalıdır" ifadelerini kullandı. 

İSRAİL'DEN TEŞEKKÜR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı'na teşekkür etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdıklarını duyurmasının ardından, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bir açıklama yaptı.

Netanyahu açıklamasında, "Trump'a teşekkür ediyoruz. İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak. Yahudiler için çok parlak bir gün. Tarihi bir an. Diğer ülkelerin büyükelçiliklerini de Kudüs'e çağırmalarını davet ediyorum" dedi.İLGİLİ HABERLER