Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Filistin karıştı!7.12.2017 12:41:42
ABD'nin Kudüs kararından sonra sokaklara çıkan Filistinliler, İsrail askerleriyle çatıştı. İsrail, biber gazı ve plastik mermiyle gösterilere saldırırken, onlarca Filistinli yaralandı.

Batı Şeria ve Gazze'de sokağa çıkan Filistinliler, Trump'ın posterlerini ve ABD bayraklarını yaktı.

İsrail gazetesi Haaretz, İsrail askerleriyle Filistinlilerin çatıştığını belirtti.

Çatışmaların merkezi Gazze sınırı. İsrail askeri Gazze sınırında toplananlara gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırırken, onlarca kişi yaralandı.

Ramallah, Tulkarm ve Nablus'ta yüzlerce gösterici sokağa çıkmış durumda. İsrail ve ABD bayraklarını yakan Filistinliler, Donald Trump'a tepkilerini dile getirdi.

ÇOK SAYIDA FİLİSTİNLİ GÖZALTINDA
Öte yandan İsrail ordusu, Batı Şeria'ya asker yığma kararı aldığını duyurdu. Kararın ardından tepkileri engellemek isteyen İsrail askerleri, bu sabah erken saatlerinde Batı Şeria'da çok sayıda eve baskın düzenledi. Nablus'ta da onlarca Filistinli gözaltına alındı.

FİLİSTİN HALK KURTULUŞ CEPHESİ: BU SAVAŞ İLANIDIR!

Filistin Halkın Kurtuluş Cephesi'nden (FHKC) Trump'ın Kudüs kararına ilişkin yapılan açıklamada “Bu karar, ABD’nin halkımıza düşmanlığını ve Siyonist devletin Filistin halkına karşı işlediği suçlara ortak oluşunu tescilledi. Karara bu zeminde yaklaşılmalıdır” denildi.

Dahası, FHKC’ye göre Trump ayrıca iki devletli çözüme, yerleşim projesine ve barış süreci aldatmacasına son noktayı koydu. Filistin önderliğinden görüşmelere bel bağlamanın ve bölgedeki ABD egemenliğinin yıkıcı sonuçlarından ders çıkartması ve Oslo anlaşmasını ve beraberindeki tüm bağlayıcı zorunlulukları artık tanımadığını ilan etmesi istendi.

'KUDÜS İÇİN SAVAŞ TÜM FİLİSTİN İÇİN SAVAŞTIR'

Açıklamada, “FHKC, Filistin halkını ve örgütlerini mücadelelerini birleştirmeye, eylemlerle ve halk hareketini yükselterek kitlesel, gerçek ve güçlü bir şekilde bu karara karşı koymaya çağırdı.

Kudüs için savaş, tüm Filistin için savaştır. Bizim için Kudüs Hayfa’dır, Safed’dir, Yafa’dır, Gazze’dir Ramallah’tır, Filistin’deki tüm şehirler ve köylerdir” ifadeleri kullanıldı.

Buna ek olarak, Cephe aynı zamanda emperyalizmin, Siyonizmin ve gerici Arap rejimlerinin Kudüs’e, Filistin’e ve Filistinli Arap halkının haklarına karşı komplolarıyla mücadelenin ve bunların bölge planlarına karşı koymak için yeni yolların bulunmasının gerekliliğini vurguladı.

‘KUDÜS HER ZAMAN FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ OLACAK’

“Kudüs her zaman Filistin’in başkenti olacak” denilen açıklamada, “Arap halk kitleleri, ABD emperyalizminin, hakimiyetini sürdürmek için bölgeyi yangın yerine çeviren Siyonist terörün baş destekçisi olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koyan bu kararı tereddütsüz reddediyor.

Kudüs her zaman Filistin’in başkenti olacak. Filistin Devleti ve emperyalist-Siyonist ittifak, şehrin Arap kimliğini ve Arap ve İslam dünyasındaki önemini yok etme çabalarında başarısız olacak” ifadeleri kullanıldı.İLGİLİ HABERLER