Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Tunus'ta protestolar devam ediyor14.01.2018 10:14:02
Tunus'ta 2018 bütçesinde sosyal yardımların kesintiye uğraması, vergilerin ve başta petrol olmak üzere fiyatların artırılması üzerine başlayan protestolar büyüyor.

Arap Baharı’nın ilk başladığı ülkede eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali’nin 2011’de görevi bırakmasının yıl dönümü olan bugün, bütçe kanununun yol açtığı hayat pahalılığına karşı gösteriler olması bekleniyor.

Hükümet özellikle Tunuslu üreticileri korumak için ithalatın birçok kalemine de ek vergiler uygulamaya başlamıştı.

Tüm bu vergiler, piyasalarda akaryakıttan gıdaya, konuttan hizmetlere birçok kalemde zamlara yol açtı.

Geçen pazartesi başlayan gösteriler, bir kişinin hayatını kaybetmesiyle ivme kazanırken, gösterilerde 770 kişi tutuklandı.

Güvenlik güçlerinin plastik mermi ve gazla saldırmasına karşın protestolar ülke çapında yayıldı. Yaklaşık 20 kentte eylemciler sokaklarda. Yolları kapatıp lastik yakan eylemciler, polise molotof ve taşla karşılık veriyor.

Tunus'ta anamuhalefet konumundaki Halk Cephesi partisi, barışçı protestoların devam etmesi çağrısı yaptı. ''Sokakta kalacağız ve protestoları tırmandıracağız, ta ki bu gayri adil mali yasa geri çekilene dek'' diyen Halk Cephesi lideri Hamma Hammami, bütün muhalefet partilerinin toplantı düzenleyip koordineli hareket edeceğini duyurdu.İLGİLİ HABERLER