Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

"ABD Suriye ordusunu vurmaya hazırlanıyor"12.3.2018 15:12:15
Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, ABD'nin "kimyasal silahlar" bahanesiyle Suriye’yi vurmak için fırsat kolladığını söyledi.

Aydınlık'ta yer alan habere göre Babüroğlu, ABD'nin yeni Suriye planının ayrıntılarını şöyle anlattı:

“ABD,İngiltere ve Fransa, Suriye’ye bir operasyon planı yapıyorlar. Hedefleri de ülkeyi iç savaşın en ateşli olduğu 2015’lerdeki günlere döndürmek, İsrail’in güneyden girmesinin önünü açmak ve Suriye’nin parçalanmasını sağlamak. Dikkat ederseniz üç ülke sürekli olarak 'Doğu Guta’da kimyasal silah kullanılıyor, tespit edersek harekat yaparız' diyor.

Bu demektir ki önümüzdeki günlerde Suriye’ye, Esad ordusunun güçlü olduğu üslere, bölgelere şiddetli bir hava harekatı olacak.. Tabii buna parelel olarak İsrail de Lübnan’dan Şam’a doğru ilerleyecek ve Suriye topraklarında 40 kilometre derinlikteki bir bölgeyi işgal edecek.”

Bu durumun Suriye ordusunu zayıflatacağını, felç edeceğini belirten Babüroğlu şöyle devam ediyor: “Bu oradaki IŞİD, El Nusra, El Kaide gibi unsurların güçlenmesine neden olur. Zaten ABD’de dolaylı olarak bunu yapıyor. Doğu Guta’da şu anda Suudi Arabistan ve ABD’nin desteklediği El Nusra, El Kaide var. Suriye ordusu onlarla savaşıyor. Yani ABD’nin bu operasyonuyla yakında Suudi Arabistan tarafından desteklenen daha fazla radikal grupları da Suriye’de görebiliriz.”İLGİLİ HABERLER