Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

NATO'dan 'Suriye'ye neden gelmiyorsunuz?' diyen Erdoğan'a cevap: Bizi kimse çağırmadı13.3.2018 12:42:03
Stoltenberg, Suriye'de sahaya inmeleri için NATO'ya çağrı yapılmadığını söyledi. Stoltenber, Afrin'le ilgili de 'orantı' uyarısı yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AA'ya Afrin Harekatı ve S-400 anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO'nun Türkiye'yi Suriye'den gelen tehditlere karşı yalnız bıraktığını belirterek, "Ey NATO neredesin" demişti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'ten bu sözlere isim söylemeden yanıt verdi. Stoltenberg, "NATO'nun Suriye'de sahaya inmesi için herhangi bir çağrı yapılmadı" dedi.

Stoltenberg, "Bizi "Türkiye'ye NATO'ya sağladığı destekten dolayı minnettarız ve ülkede son yıllarda artan askeri varlığımızla güneyinden gelen istikrarsızlık ve terör tehdidine karşı dayanışma içinde olduğumuzu gösteriyoruz" dedi.

Stoltenberg, Türkiye'nin çok önemli bir NATO müttefiki olarak kolektif güvenliğe, NATO operasyonlarına ve misyonlarına birçok farklı şekilde katkı sağladığını öne sürerek Türkiye'ye teşekkür etti.

AFRİN'DE 'ÖLÇÜ' VE 'ORANTI' MESAJI

Zeytin Dalı Operasyonu hakkında konuşan Stoltenberg, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri var" diyerek NATO'nun Türkiye'nin bu endişeleri ölçülü ve orantılı bir şekilde ele almasını beklediğini dedi.

TERÖRE KARŞI DAYANIŞMA İDDİASI

NATO'nun Türkiye'ye destek sağladığını öne süren Stoltenberg, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çerçevede Türkiye'ye bazı güvence önlemleri sunuyoruz. Türkiye'de askeri varlığımız var, erken uyarı ve gözlem uçakları (AWACS) Türk hava sahası üzerinde uçarak destek sağlıyor ve aynı zamanda hava savunma bataryaları konuşlandırdık, Patriot bataryaları ve İspanya ile İtalya'nın SAMP-T bataryası Türkiye'ye sağladığımız destek unsurları arasında bulunuyor."

'YUNAN ASKERLERİ KONUSU TÜRKİYE-YUNANİSTAN ARASINDA ÇÖZÜLMELİ'

Türkiye sınırını geçtiği için tutuklanan iki Yunan askeri hakkında Yunanistan'ın ikili ilişkileri kapsayan bir konuyu resmi şikayetle NATO'ya taşıması hakkında da Stoltenberg, "Bu, Türkiye ve Yunanistan arasında çözülmesi gereken bir konudur" diye konuştu.

'S-400 TEDARİKİ ULUSAL BİR KARARDIR'

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına yönelik anlaşmayla ilgili Stoltenberg, "Türkiye dahil tüm müttefiklerin ne tür askeri kabiliyetlere yatırım yapacağı ulusal bir karardır. Bu da Türkiye'nin ulusal bir kararıdır" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ENTEGRASYON İSTEMEDİ

NATO için önemli olan müttefikler arasındaki farklı sistemlerin "birlikte çalışabilirliği" olduğunu kaydeden Stoltenberg, henüz S-400 hava savunma sisteminin NATO sistemlerine entegre edilmesine yönelik bir talep olmadığına ve entegrasyonun da kolay olmayacağına dikkati çekti.

"BİZİ KİMSE ÇAĞIRMADI"

AA muhabirine yaptığı açıklama öncesinde Stoltenberg, Brüksel'in önde gelen kadın gazetecileriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi.

Toplantıda Stoltenberg, NATO'nun Suriye'de sahada neden daha aktif bir rol üstlenmediğinin sorulması üzerine, "NATO'nun Suriye'de sahaya inmesi için herhangi bir çağrı yapılmadı ve yapılacağını da beklemiyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada NATO'nun Türkiye'yi Suriye'den gelen tehditlere karşı yalnız bıraktığını belirterek, "Ey NATO neredesin" demişti.

ESAD, İRAN VE RUSYA'YI SUÇLADI

Stoltenberg, "İnsanların acı çektiğini, şiddeti görüyoruz. İnsanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Özellikle Doğu Guta'da Esad rejiminin İran ve Rusya desteğiyle sivilleri hedef aldığını görüyoruz" diye konuştu.

TÜRİYE-ABD İLİŞKİLERİ

NATO'nun iki güçlü üyesi Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler hakkında ise Stoltenberg, Türkiye ve ABD arasında doğrudan iletişim olduğunu ve bunu memnuniyetle karşıladığını belirterek "Ancak bu şekilde Kuzey Suriye'de ve Afrin'deki sınamaların üstesinden gelebiliriz" dedi.

Stoltenberg, "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları tüm NATO müttefikleri tarafından kabul ediliyor" ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER