Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

İşte madde madde kimyasal yalanı...12.4.2018 20:19:23
Rus haber kanalı Vesti News, Duma'da kimyasal silah kullanıldığına dair ortaya atılan iddiaların çelişkilerini madde madde anlattı. ABD Savunma Bakanı ise, kimyasal iddialarının kaynağının 'sosyal medya' olduğunu açıkladı.

Sol'da yer alan habere göre, Yekaterina Grigorova, Vesti televizyonunda Beyaz Miğferler kaynaklı kimyasal saldırı iddialarının tutarsızlıklarını anlattı.

"Sahte bayrak operasyonunu bile beceremiyorlar" başlığıyla sunulan haberde, kimyasal silah kullanımına dair herhangi bir soruşturma açılmadığı, Suriye hükümetine temelsiz suçlamalar getirildiği belirtiliyor.

Beyaz Miğferler'in iddialarının "her zamanki gibi" tutarsız olduğunu söyleyen sunucu, görüntülerde örgüt üyelerinin gaz maskesi takmamasına ve kimyasal silahlara karşı herhangi bir önlem almamasına dikkat çekerken, sunulan verilere göre gaz maskesiz herhangi birinin olay yerinde anında öleceği vurgulanıyor.

Programda saldırı mağdurlarına tıbbi destek verenlerin maskesiz olduğuna dikkat çekilirken tıbbi müdahale yapan kişinin mutlaka gaz maskesi takması gerektiği söyleniyor. Gaz maskesi bulunanların ise eldiven takmadığına dair görüntülere yer veriliyor.

Tutarsızlıklardan bir diğeri, kimyasal saldırıya maruz kaldığı iddia edilen kişilerin hortumla yıkanması. Bu yöntem, kimyasal saldırılarda tamamen faydasız.

Saldırının gerçekleştiği iddia edilen bölgenin bir film stüdyosunu andırdığını belirten Grigorova, olayı izleyen bazı kişilerin kayıtsızlığına ve sakinliğine dikkat çekiyor.

Son olarak sarin ve benzeri gazların havada üç hafta boyunca etkili kaldığı belirtilerek, saldırı esnasında herhangi bir kamera çekimi yapabilmenin mümkün olmadığına işaret ediliyor.

ABD SAVUNMA BAKANI: ELİMİZDE KANIT YOK, KAYNAK SOSYAL MEDYA

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Perşembe günü Kongre'ye yaptığı açıklamada, ordunun Suriye'nin Duma kentinde kimyasal saldırı sırasında kullanıldığı iddia edilen klorin veya sarine ilişkin kanıtları olmadığını, Pentagon'un böyle bir olayın meydana geldiğini gösteren tek kanıtının sosyal medya ve medya raporları olduğunu söyledi.

Silahlı Hizmetler Komitesi üyelerine konuşan Mattis; "Bu saldırıların birkaçı var. Birçok durumda, sahada askerlerimizin olmadığını biliyoruz, alanda değiliz bu yüzden elimizde çok fazla şeyimiz olsa bile size kanıtımız olduğunu söyleyemem. Medya ya da sosyal medya göstergeleri ise ya klor ya da sarin kullanıldığını gösteriyor" dedi.

Savunma Bakanı, kimyasal bir saldırının gerçekleştiğine inandığını söyledi ve "gerçek kanıtları arıyoruz" ifadelerini kullandı.İLGİLİ HABERLER