Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Macron'a göre Suriye saldırısı 'Türkiye ile Rusya'yı ayırmaya' yaradı16.4.2018 07:56:41
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye'ye yönelik ülkesinin de dahil olduğu emperyalist saldırıyı değerlendirdiği konuşmasında, 'saldırının Türkiye ile Rusya'yı ayırmayı sağladığını' söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ı, Suriye’de kalması gerektiği konusunda ikna ettiğini de savunan Macron, herkesle konuşmayı amaçladığını kaydederek, “Hedefim en azından Rusları ve Türkleri bu müzakere masasına oturtmayı başarabilmek” diye konuştu.

Son aylarda Suriye’de diplomatik ve insani alanda en aktif ülkenin Fransa olduğunu ileri süren Macron, “Topluluğumuza kredibilite kazandırmak için bu operasyonun kaçınılmaz olduğu bir aşamaya gelmiştik” dedi.

Macron,  “Bu kalıcı çözümü inşa etmek için Türkiye, İran, Suriye ve Rusya ile görüşmek gerek” dedi.

Macron, “Fransa, Başar Esad rejimine savaş açmadı. Uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler kararlarının bir daha ihlal edilmemesi için eyleme geçtik” diyerek saldırıyı meşrulaştırmaya çalıştı.

Macron, 'Suriye’de bir geçiş sürecine olanak sağlayacak siyasi bir çözüm üzerinde çalıştıklarını' ifade ederek Esad'ın devrilmesine yönelik çalışmalarından da vazgeçmeyeceklerini itiraf etmiş oldu.

 

İLGİLİ HABERLER