Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Küba'nın yeni başkanı ilk ziyaretini hangi ülkeye yaptı...31.5.2018 16:52:27
Küba'nın yeni devlet başkanı Miguel Diaz-Canel ilk resmi yurt dışı ziyaretini Venezuela'ya gerçekleştirdi.

Diaz-Canel'i Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı'nda Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ve Venezuela Başkan Yardımcısı Tarek El Aissami karşıladı.

Diaz-Canel, "General Raul Castro Ruz, Komünist Parti Merkez Komitesi ve Küba halkının Bolivarcı Venezuela halkına ve hükümetine dayanışma mesajlarını getirdim" dedi. 

Ardından Venezuela’nın başkenti Carakas’a giderek Venezuela Kurucu Meclisi’nde konuşan Canel bazı ülkelerin Venezuela’da düzenlenen seçimleri ‘demokratik olmamakla’ itham etmesine karşı, Maduro’ya verdiği güçlü desteği dile getirerek, “İçinde yaşadığımız, sahte haber ve manipülasyonun hızla yayıldığı dünyada, Venezuela’yı desteklemek sıradışı değil gibi görünüyor” diye konuştu.

Diaz-Canel, Miroflores Köşkü'nde mevkidaşı Maduro'yla bir görüşme gerçekleştirecek. Maduro, Diaz-Canel'in başkan ilan edilmesinin hemen ardından Küba'yı ziyaret eden ilk devlet başkanıydı.

Diaz-Canel Venezuela'nın efsanevi ulusal kahramanı Simon Bolivar'ın anıt mezarının bulunduğu Ulusal Panteon'u da ziyaret ederek çiçek bırakacak. 

Küba Devlet başkanı daha sonra, 2013 yılında kanserden hayatını kaybeden Venezuela eski devlet başkanı Chavez'in mezarını da ziyaret edecek.

İki ülke arasında Fidel Castro ve Hugo Chavez döneminden beri artarak devam eden ilişkilerin Diaz-Canel'in ziyaretiyle birlikte daha da güçlendiği ifade edildi.

İLGİLİ HABERLER