Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Zenginler servetlerini korumak için bu yola başvuruyor...22.7.2018 10:09:07
Son yıllarda dünyanın değişik bölgelerinde patlak veren çatışma ve gerginlikler zenginleri servetlerini korumak adına daha güvenli yerler arayışına itiyor. Buna karşılık mali sıkıntılar yaşayan ülkeler de, servetlerini korumak isteyen zenginlere yatırım karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor.

Vatandaşlık almak isteyenlere danışmanlık yapan Henley and Partners şirketinden Christian Kalin, her yıl binlerce kişinin ikinci hatta üçüncü vatandaşlık aldığını ve dünya genelinde bunun için harcanan paranın 2 milyar dolar civarında olduğunu bildiriyor.

En ucuz vatandaşlıklar Karayipler'deki küçük ada ülkeleri Dominika, Saint Lucia ile Antigua ve Barbuda’da. Bu ülkelerde kısa bir zamanda 100 bin Dolar karşılığında vatandaşlık alınabiliyor.

Bir diğer Karayip ülkesi St Kitts ve Nevis’in vatandaşlığını elde etmek için 1984'ten bu yana ülkenin şeker endüstrisi vakfına 150 bin Dolar bağışta bulunmak gerekiyor.

Karayip ülkeleri kadar ucuz ve kolay pasaport vermese de AB üyesi Avusturya da yatırımcılara vatandaş olma imkanı tanıyor.

Böylelikle ülkeye yaklaşık 24 milyon Dolar yatırım yapanlar Avusturya pasaportu sahibi olabiliyor. Fakat Avusturya’da ikamet edenlere yüzde 50 gelir vergisi uygulanması potansiyel alıcıları caydırıyor. Ancak Avusturya sınırları dışında yaşayanlar, bu vergiden muaf tutuluyor ve AB pasaportunun bütün ayrıcalıklarından da yararlanabiliyor.

Öte yandan Güney Kıbrıs ve Malta gibi ülkeler ise daha uygun bir bedel karşılığında AB vatandaşlığı alma imkanı sağlıyor.

TÜRKİYE DE KOLAYLAŞTIRDI

Türkiye'ye 2 milyon dolar yatırım yapan veya 1 milyon dolarlık ev alana, başka bir şart aranmaksızın vatandaşlık verilmesinin yolu geçen sene açılmıştı.

Ocak 2017'de yürülüğe giren yeni yönetmeliğe göre, en az 2 milyon Dolar sabit sermaye yatırımı yapan veya en az 1 milyon Dolarıyla taşınmaz mal alan ve bunun 3 yıl satılmayacağını taahhüt eden şahıslar, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile Türk vatandaşı olabiliyor.

 

İLGİLİ HABERLER